1. #1
  kutalmışhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11.Eylül.2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2  18 MART SEHİTLERİ anma GÜNÜ VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİNİN
  95. YIL DÖNÜMÜ
  GÜNÜN anlam VE ÖNEMİNİ BELİRTEN KONUŞMA

  Sayın Kaymakamım,sayın protokol üyeleri,kıymetli misafirler,sevgili örgenciler;

  Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 95.Yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

  Çanakkale savaşları Türk milletinin düşmanlarına vatan,bayrak sevgisinin ne demek olduğunu; genci,yaşlısı,kadını,erkeği ile vatan sevgisi etrafından nasıl birleştiğini gösterdiği yüce bir er meydanıdır.Bu büyük savaş ki Mardin’in Derik ilçesinden Yusuf oğlu Mehmet’in ,Konya’nın Beyşehir ilçesinden Hasan oğlu Ahmet’in ,Diyarbakır’ın Ergani ilçesinden Osman oğlu Şerifin,Edirne’nin Keşan ilçesinden Mustafa oğlu Halil’in omuz omuza mücadele edip şahadet mertebesine ulaştığı koyun koyuna yattığı ebedi mekandır.

  Yine Çanakkale ki Mehmetçiğin düşmana mertçe savaşmanın ne demek olduğunu gösterdiği yerdir.10 dakika önce kendisini amansızca bombalayan nefes aldırmayan Buovet zırhlısı denizin serin sularına gömülürken deniz de çırpınan askerlerin kurtulması için ateşi kesen ,onları kurtarmak için denize atlayan,kendisi aç iken son lokmasını düşmanla paylaşan ,kendi askerinin yaralı diye yaktığı askeri sırtına alıp taşıyan Mehmetçiğin, büyük şair Akif ‘in dizelerinde belirttiği ” medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar “a insanlığı öğrettiği yerdir.

  Çanakkale de zafer sadece düşmanı şaşırtmıştır.Çünkü sadece onlar bu büyük milleti hafife alıp İstanbul’da yapacakları eğlenceleri,İstanbul’a düzenleyecekleri gemi turlarını daha savaş başlamadan yapmışlardı.Zafer 11 mayıs 1915 te Enver paşanın cephede önüne geçip bizi de askere alın diye haykıran 12 yaşındaki büyük yüreklerde,Anafartalar’da,Cönk bayırın da “size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” diyen büyük komutan Mustafa Kemal’in ruhunda,cephe gerisinde kalmadan evlatlarının yanında cepheye atılan keskin nişancı analarımızda gizliydi.

  Çanakkale zaferi ile birlikte, Şehitler günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

  Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarına, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum…
  TARİH ÖGRETMENİ
  Hasan Hüseyin YARGI
 2. #2
  cifci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.Eylül.2007
  Yaş
  48
  Mesajlar
  14

  ÇANAKKALE ZAFERİ
  Çanakkale Savaşları, Türk Savaş Tarihinin bir harp safhası ya da Birinci Dünya Savaşının yalnız bir parçası değil; O dünyayı dize getiren ve dünyanın en güçlü ordularını Çanakkale Boğazı’ndan geçirmeyen, dünya tarihinin dönüm noktalarından biridir. Bin yıllık Anadolu Tarihi içinde kazandığımız zaferlerin en büyüğüdür.
  Çanakkale Savaşları, büyük milletimizin vatan ve millet sevgisini, bayrak sevgisini, insan gücünü ve fedakarlığını, kahramanlığını bir kere daha en üst seviyede bütün dünyaya gösterdiği savaşlardır.
  Çanakkale Savaşları, istilacı güçlere karşı asil Türk Milleti'nin, ülkesi, bağımsızlığı ve onun için neler yapabileceğini cihana ilan ettiği ve gösterdiği savaşlardır. Efsaneler ve mucizelerle doludur. Yokluğun varlıkla, tahtanın demirle, imanın ihtirasla savaşıdır. Kutsal bildiği değerler uğruna birçok neslin seve seve canını feda ettiği yerdir Çanakkale toprakları. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy'a "Çanakkale Şehitlerine" isimli abide şiirini yazdıran 250 binden fazla şehidin yattığı yerdir
  Bugünkü özgür ve ileri Türkiye'nin temelleri, ateşler içinde pişip, tunçlaşmış olan Çanakkale toprakları üzerinde atılmıştır
  Çanakkale geçilebilseydi, bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve bizler yoktuk.Öyleyse bu vatanın gerçek sahipleri Çanakkale kahramanlarıdır. Orada M.Kemal vardı.Seyit Onbaşı ve Yahya Çavuşlar vardı.Bigalı Mehmet, Harputlu Ömer,Çankırılı Ahmet vardı.Dünya Harp Tarihinde benzeri olmayan 27. ve 57. Alaylar vardı.”Yetiş ya Muhammed, kitabın elden gidiyor” diye feryat eden ve en önde nara atarak İngilizleri kovalayan Binbaşı Lütfü Beyler vardı.
  Unutmayalım ki, bağımsızlığımızda onların hakkı vardır. Hissedilmesi imkansız zorluklara rağmen kendilerini feda ederek bu vatanı savundular, korudular , bizi yetim ve vatansız bırakmadılar.
  Bu kahramanlar, 1911 Trablusgarp savaşından 1922 İstiklal Savaşının sonuna kadar,Çanakkale’den Bakü’ye, Galiçya’dan Arabistan çöllerine kadar on yıl on değişik cephede savaştılar.70.000 esirimizden 60.000’nin mezarları dahi bilinmiyor.Çanakkalede 250 bin şehidimiz kaldı.19 mayıs 1915 günü yapılan Arıburnu Savaşlarında 6,5 saat gibi kısa bir zamanda 10 bin kayıp verdik.2 bini İstanbul Tıp Fakültesi öğrencileri idi. Fakülte 1916-1921 yılları arası 5 yıl mezun veremedi.
  Çanakkale Savaşlarında 100.000 den fazla “ Öğretmen-Mülkiyeli- Tıbbiyeli ve aydınımız erimiştir.Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda bu beyin takımının eksikliği önemli ölçüde hissedilmiştir.
  İngilizlerin tabiriyle “Çanakkale Savaşları, Türk Milletinin gençliğini yiyip bitirmiştir.”
  Çanakkale, sayıların, rakamların,silahların zaferi değildir.Sayılarla, zafer kazanılacağını iddia edenlerin hüsrana uğradığı, olmadık hayal peşinde koşanların gerçeklerle yüzyüze geldiği,hasta adam benzetmesiyle mirası üzerinde kavgaların çıktığı, Türk Milleti’nin uyanış zaferidir.
  Çanakkale,inancın zaferidir. “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum.” Diyecek kadar askerine güvenen komutanın zaferidir.Oğlum ben seni kınalayarak vatana kurban verdim diyenlerin zaferidir.Kopmakta olan kolunu göstererek.”Komutanım kesin şu kolumu, bana bir kol yeter diyen Bombacı Mehmetlerin zaferidir.Çanakkale Türk’ün zaferidir.

  Bu büyük mucizenin altında Mehmetçiğin yenilmez imanı, vatan, millet sevgisi ve bağımsızlık aşkı yatmaktadır. Şu anda Gelibolu Yarımadası'nda yatan ikiyüzellibin kefensiz vatan evladı, bütün dünyaya "Çanakkale geçilmez" diye haykırmıştır. Büyük bir gurur duydukları teknik imkanları ve donanmalarıyla gelip, İstanbul'u işgal eden yabancı güçler, sekizbuçuk ayda Çanakkale Boğazı'nı geçememiş, karadan yaptıkları akınlarda da başarısız olmuş, savaş meydanında adeta kaçmışlardır. Savaşın başında büyük ve kolay bir zafer bekleyen Winston Churchil "İngiltere savaş tarihinde, Çanakkale kampanyası kadar acı sayfa yoktur. Hiçbir savaşa bu kadar büyük ümitlerle girilmemiş, hiçbir zafer bu kadar yakından kaybedilmemiştir" diyerek hayal kırıklığını dile getirmiştir
  Çanakkale zaferini kelimelerle anlatmak mümkün değildir.O duyguyu anlamak, yaşamak ve yaşatmak lazım.
  Yüreği yaralı, ama başı dikti Türk anasının. Sorulduğunda, "Çanakkle de şehit verdim yiğidimi" diyorlardı mertçe gururla.
  Kanımızı ve canımızı vererek koruduğumuz bu yurdu yüceltmek hepimizin en önde gelen görevidir.
  "Dur Yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir.
  Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın bir vatan kalbinin attığı yerdir" diye haykıran şaire,M.Akif’te;
  “Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı: Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı”.diyerek bu vatanın kurtuluş mucizesini anlatmıştır.
  Ben bu milletin evladı, bu vatanın bekçisi, bu bayrağın rüzgarı, istiklâl Marşı’nın sesiyim diyen her Türk genci aldığı bu emaneti ve görevi şanına yakışır şekilde yerine getirecektir.
  Bunu yapmak için tek bir şeye ihtiyacımız vardır.Çalışkan olmak.Bugün, dünden daha fazla çalışmak
  Evet bu zafer zor kazanıldı, bu devlet yokluklar içerisinde kuruldu. Unutmayalım ki;

   “Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez”.
  Çanakkale Mehmetçiğini kısaca anlatmak istersek;
  İNANDILAR,SAVAŞTILAR, ÖLDÜLER.
  Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.


  Mehmet ÇİFCi
  Tarih Öğretmeni


RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş