1. #1
  münibe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.Eylül.2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3  Kasım öğretmenler günü konuşmasına ihtiyacım Öncelikle bu kutsal görevi yapan tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım, öğretmenler günü konuşma metni bulma konusunda bana yardımcı olursanız gerçekten çok sevineceğim. saygılar... Kasım öğretmenler günü konuşmasına ihtiyacım 2. #2
  umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.Mayıs.2008
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1,451

  ÖĞRETMENLER GÜNÜ

  24 Kasım Öğretmenler günü, Türk öğretmeninin şeref günüdür. Ona olan saygıyı yenileme, onun yüceliğini anma günüdür.
  Bilginin verdiği güçten mahrum toplumlar, çorak topraklar gibidir. O toplumda hiçbir düşünce ve soylu fikir yeşermez. Maddî gıdadan yoksun insan, güçsüz; bilgiden uzak insan ışıksızdır. En büyük servet, en büyük sermaye, en büyük rütbe bilgidir. Öğretmenler, geceleri aydınlatan kutup yıldızları gibidir.
  Tarihte çağı doğru okuyan atalarımız, bilgiye ve ilim zihniyetine hiçbir zaman mesafeli durmamışlardır. Bu yüzden;
  Osman Gazi’nin yanında Şeyh Edebali, II. Murad’ın yanında Hacı Bayram Velî, Fatih’in yanında Akşemseddin, Sultan Melikşah’ın yanında Nizâmül Mülk ilmin timsâlidir.
  Millet olma tecrübesi yüksek her toplum, ayakta kalmaya çalışan her devlet, öğretmenlerini yücelerde tutmalıdır. Öğretmeni geçim derdine düşen toplumlar çözülmeye mahkumdur.
  Öğretmen, düşüncelerde sevgi çiçekleri açtıran, farklılıkları hoş gören “fikri hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirendir.
  Öğretmen, Mevlânâ’nın sözleriyle “Bir ayağı kendi millî köklerinde, diğer ayağı dünyada bir pergel misâli dönen”; bir başka ifâdeyle yabancılaşmadan çağdaşlaşan, kökten kopmadan çağa ulaşan insan tipini kurmaya çalışandır.
  Öğretmen, Yahya Kemal’in “Bu dil ağzımda annemin ak sütüdür” dediği güzel Türkçemiz üzerine titreyen; öğrencilerine kitap sevgisi ve ilim aşkı aşılayandır.
  İnsanlığa ilmi, ahlâkı, sevgiyi ve saygıyı öğreten öğretmenlerimizin, Öğretmenler Günü kutlu olsun.

  Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

 3. #3
  adana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Ağustos.2007
  Mesajlar
  342

  Bu günde, günün tarihçesinden söz etmemek olmaz. Bu günün en önemli özelliği ve önemi 1 Kasım 1928 de Latin alfabesinin kabulü ile birlikte 24 Kasım 1928'de Millet Mektepleri'nin açılması ve okuma yazma seferberliğinin başlatılmış olmasıdır. İşte bu seferberliğin önderi Mustafa Kemal Atatürk, başöğretmenimizdir.

  Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.


  Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi

  Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.
  8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyetin kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

  Kurtuluş Savaşı'nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur. Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

  24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri'nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın... herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

  Millet Mektepleri'nin açılışı ve Atatürk'ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

  Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi, aşağıdaki linkten alınmıştır.
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  &#39; ÇALIŞMADAN, ÖĞRENMEDEN, YORULMADAN, RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER; EVVELA HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ VE DAHA SONRA DA İSTİKBÂLLERİNİ KAYBETMEYE MAHKUMDURLAR...&#39;<br /><br />Mustafa Kemal ATATÜRK

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş