Anadolu Öğretmen Liselerine Öğrenci Seçimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Anadolu Öğretmen Liseleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anadolu öğretmen Liselerine aday seçiminde öğrencinin, fiziki görünüşü itibarıyla, bilinen bir bedeni ve ruhi bozukluğunun bulunup bulunmadığı (kekemelik, körlük, şaşılık, sağırlık, yürümeye engel derecede topallık, cücelik, bulaşıcı kellik ve benzeri özrü olup olmadığı) gibi
konuların göz önünde bulundurulacağına ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmelikle, 6 Eylül 1998’de Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Öğretmen Liseleri Yönetmeliğinin 9. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi yürürlükten kaldırıldı.

Yürürlükten kaldırılan hüküm, "Aday seçiminde öğrencinin, fiziki görünüşü itibarıyla, bilinen bir bedeni ve ruhi bozukluğunun bulunup bulunmadığı (kekemelik, körlük, şaşılık, sağırlık, yürümeye engel derecede topallık, cücelik, bulaşıcı kellik ve benzeri özrü olup olmadığı), gibi hususlar göz önünde bulundurulur" düzenlemesini içeriyordu.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, kekeme, görme engelli ve duyma problemi yaşayan öğrencilerin de diğer okullara giderek öğretmen olduklarına dikkati çekti. Balıbey, bunun için Anadolu Öğretmen Liselerinde de bu uygulamanın kaldırıldığını söyledi.