Okullarda sigara odaları kalkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileri sigara alışkanlığından korumak için okulların kapalı ve açık mekanlarında sigara içmeyi yasakladı. Okullardaki yasak, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in yayınladığı genelgenin ardından geldi.

Bakan Çelik okullardaki sigara yasağı ile ilgili genelgesinde, 5727 sayılı kanunun 3. maddesine göre, okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları, yaygın eğitim dahil olmak üzere ilk ve ortaöğretim kurumlarının, kültür ve sosyal hizmet binalarının koridorları ile kapalı ve açık alanlarında kesinlikle sigara içilmeyeceğinin hükme bağlandığını hatırlattı. Çelik, öğretmenlerin sigara yasağının fiilen uygulanacağı tarihe kadar sigara yasağına uymalarını ve öğrencilerin görebileceği yer ve ortamlarda kesinlikle sigara içmemelerini istedi.

Okullardaki sigara yasağı filen 19 Mayıs 2008'de uygulanmaya başlayacak. Bu tarihten sonra okullarda sigara içen öğretmen ya da idareci hakkında soruşturma başlatılacak, idari para cezaları verilecek. Konu ile ilgili çalışmaları planlamak, yürütmek ve sonuçlarını değerlendirmek amacıyla bir Vali yardımcısı başkanlığında, Belediye Başkanı ya da temsilcisi, İl Milli Eğitim Müdürü, İl Sağlık Müdürü, İl Çevre ve Orman Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdürü, Yeşilay Derneği Başkanı ile ilköğretim ve ortaöğretim okullarından birer Okul Aile Birliği Başkanı'ndan oluşan bir komisyon kurulacak. Komisyon tarafından yürütülecek çalışmalarda örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, sigaranın insan sağlığına zararları ve bu zararların önlenmesine yönelik eğitim, sportif ve kültürel faaliyetlere ağırlık verilecek.

Genelge ile bakanlığa bağlı her türlü örgün ve yaygın eğitim kurumları, öğretmen evleri, uygulama otelleri ile merkez ve taşra teşkilat hizmet birimlerinde, birim amirlerince daha önceki uygulamalara bağlı olarak sigara içme yeri olarak ayrılan mekanlar, kanunun yürürlüğe gireceği 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren kapatılarak eğitim kurumlarının ihtiyacı olan diğer işler için tahsis edilecek. Öğrenci taşıyan servis araçlarında da kesinlikle sigara içilmeyecek.
Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, uygulamada kararlı olduklarını belirterek, "Öğretmenler okul koridorunda, okul bahçesinde, okula ait açık ve kapalı hiçbir alanda sigara içmeyecek. Öğretmenimizin cebinde görünen bir sigarası olmayacak." uyarısında bulundu. Bulut, "19 Mayıs tarihinden itibaren okul içerisinde sigara içeni görür ve duyarsam, kül tabakası görürsem başta okul idarecisi olmak üzere kesinlikle yasal işlem başlatırım. Bunun bir geçiş süresi yok. Bunun hiçbir müsaması yok. Birinci derecede sorumlular okul yöneticileridir." dedi.

Eğitim Bir Sen Malatya Şube Başkanı Şahin Kayaduman da sigara yasağını desteklediklerini kaydetti. 29 yıldır öğretmenlik yapan Kayaduman, öğrencilere sigaranın zararlarını anlatan ve öğrenciye sigara içmeyi yasaklayan öğretmenlerin öncelikle kendilerinin örnek olması gerektiğini kaydetti. Okulun koridorunda, bahçesinde öğrencinin göreceği yerlerde sigara içen öğretmenin bu konuda yapacağı nasihatların hiç bir anlam ifade etmeyeceğini belirten Kayaduman, "Bir özentinin olmaması için öğretmenleri kesinlikle öğrencilerin göreceği yerde sigara içmemeleri lazım. Hatta hiç içmemeleri lazım." ifadelerini kullandı. Sigaranın bir ihtiyaç olmadığını anlatan Kayaduman, bu fırsattan istifade öğretmenlerin sigara alışkanlığından kurtulabileceklerini de sözlerine ekledi.

Tütün ürünlerinin içilmesinin yasaklandığı yerlerde, yasal düzenleme ve buna uymamanın cezai sonuçlarını belirten uyarılar, herkes tarafından görülebilir yerlere asılacak. Okulların Yeşilay kulüpleri aktif hale getirilecek, sigara içmeyi hatırlatacak kül tablaları kaldırılacak. 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren otelcilik hizmeti verilen öğretmen evleri ve Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okulların uygulama otellerinde tütün ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş odalar oluşturulacak. Yasağa uymayanlar bin ile 5 bin YTL arasında idari para cezası ile cezalandırılacak.