1. #1
  KARAGÜMRÜKLÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.Mart.2010
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4  Anadolu 'da bulunan Osmanlılar, Edirne'nin fethinden önce (1361), Orhan Gazi devrinde, onun oğlu Süleyman Paşa komutasında Rumeli'ye geçerler (1356-1357).

  Osmanlı Akıncıları, burada yaptıkları akınlar sırasında, savaşmadıkları ve mola verdikleri günlerde, zamanlarını, aralarında çeşitli sporlar yaparak değerlendirirlerdi.

  Bir keresinde güreşe tutuşan 40 yiğit içinden ikisi, tutuştukları güreşi gece yarısına dek sürdürdükleri halde sonuçlandıramazlar ve ikisi de güreştikleri yerde can verir...

  Arkadaşları bu iki yiğidi güreş yaptıkları yerde bulunan bir incir ağacının altına gömdükten sonra Edirne 'ye doğru akınlarına devam ederler.


  Edirne'nin fethinden sonra Ahırköy çayırlığına geldiklerinde, o incir ağacının civarında billur kaynaklı bir suyun, Kırkpınar çayırlığına doğru aktığını görürler ve bu nedenle de "Kırktı bunlar. Bu yakaya ilk ayak basanlardır bunlar" diyerek o yere Kırkpınar adını verirler.

  Bu yıl 646.'si yapılacak olan Tarihi "Kırkpınar Güreşleri", Sarayiçi mevkiindeki "Sarayiçi Er Meydanı" denilen sahada düzenlenmektedir.

  Genellikle Haziran ayı sonu, Temmuz ayı başlarında düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri 7 gün sürmektedir.

  Kırkpınar Güreşleri'ne başlamadan önce, Kaleiçi semtindeki, Adalı Halil ve Kara Emin pehlivanların kabirlerinin bulunduğu pehlivanlar mezarlığına geçilir ve dualar edilir. Yapılan ziyaretten sonra saat 15.00'de Sarayiçi Er Meydanı'na geçilir ve görkemli törenlerle Tarihi "Kırkpınar Güreşleri"nin startı verilir. Kırkpınar Güreşleri'ne katılan güreşçiler için ayrı ayrı kategoriler belirlenmiştir.


  Bunlar; Minik 1, minik 2, Teşvik, tozkoparan, deste küçük boy, deste orta boy, deste büyük boy, küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy, büyük orta, başaltı ve baş kategorileridir.  Ayrıca en iyi peşrev yapan, en centilmen pehlivan grubunda da güreşçilere ödül verilmektedir. Pehlivanlar 3 gün süresince Er Meydanı'nda kıyasıya mücadele ederler. Son gün yapılan finallerde her boyun birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir. Ancak bunlardan en önemlisi başpehlivandır.

  Çok çetin mücadelelerle geçen başpehlivanlık güreşlerinde yaklaşık 35 pehlivan güreş tutar. "Kırkpınar Güreşleri" başpehlivanı belirleyecek güreşin bitmesiyle tamamlanır.


  KURALLAR

  Yağlı güreşte pehlivanlar kilo ile değil, bilgi ve ustalıklarına göre gruplara ayrılırlar. Bu gruplar; deste,küçük,orta,başaltı ve baştır. Güreş başlayacağı zaman cazgır pehlivanları eşleştirir.

  Dolayısıyla güreşlerde cazgırın önemi büyüktür. Yağlı güreşte yenilenin sırtı yerde belirli bir zaman kalacaktır şeklinde bir kural yoktur. Pehlivanlıkta gömlek önemlidir. Güreşte kilo değil, bilgi,ustalık ve tecrübe ön plandadır.


  Yenme Kuralları'ndan Bazıları

  Çivi yukarı : Rakibinizin ayaklarından yakalar, tepe üstü diker, sonra sırtını yere getirirsiniz.
  Sırtüstü : Rakibinizi yerde çevirerek veya ayakta düşürerek yapabilirsiniz.
  Açık düşürmek : Ya kendi hatası ya da rakibi vesilesiyle kıç üstü düşmesi. Sırtı yere gelmemiştir, ama göbeği meydana çıkacak kadar arka üstü veya yan düşmüştür.  Yenilme Kuralları'ndan Bazıları

  Kıspet çıkarmak : Olabilecek en kötü olaylardan biridir. Pehlivanın ayağından kıspetinin çıkması ya da boydan boya yırtılması bir yenilgi sebebidir.
  Pes etmek : Bazı pehlivanlar yorulduklarında ya da yenileceklerini anladıklarında sırtının yere gelmesini istemiyorlarsa, "Pes Ediyorum" der ya da rakibinin kıspetine vurur.
  Tartarak yenmek : Rakibi kucaklar, ayaklarını yerden keser, en az 3 adım kadar yürürseniz rakip yenilmiş olur.


  GÜNÜMÜZDE FUTBOL BAŞTA OLMAK ÜZERE PEKÇOK SPOR DALININ SAATLERCE TELEVİZYONLARDA KONUŞULMASINA VE TARTIŞILMASINA İNAT ATA SPORUMUZU HATIRLATMAK İSTEDİM . UNUTMADIĞINIZI ÜMİT EDEREK..

 2. #2
  Gökizgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.Şubat.2008
  Mesajlar
  107

  Bu konuda bir sorum olacaktı. Güreşçinin vücudunu yağlamasının tarihi kökeni nedir?

 3. #3
  KARAGÜMRÜKLÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.Mart.2010
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4

  soru çok güzel ama ben de bilmiyorum ayrıca çok da merak ediyorum

  yağda amaç güreşi zorlaştırmak birbirlerini tutmalarını zorlaştırmak ama tarihini bilmiyorum

  ben en iyisi olayı cazgırın duası ile bağlayayım  Allah Allah illallah

  Hayırlar gele inşallah

  Pirimiz Hamza Pehivan

  Aslımız neslimiz pehlivan

  iki yiğit çıkmış meydana

  Birbirinden merdane

  Biri ak biri kara

  ikisinin de zoru para

  Alta geldim diye erinme

  Üste çıktım diye sevinme

  Alta düşersen apış

  Üste çıkarsan yapış

  Vur sarmayı kündeden at

  Gönder Muhammed'e salavat

  Seyirttim gittim pınara

  Allah, her ikinizin de işini onara....


  yağlanmanın tarihi ile ilgili bilgi veren olursa zevkle okur bilgileniriz

  bir edirneli pehlivan çıkar belkıBu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş