1. #1
  vatansever tarihçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2016
  Yaş
  28
  Mesajlar
  4  1. Hz. Muhammed'in Türklerin savaşçı vasıflarına dikkat çekerek Türklerle mücadele ve savaş konusunda ashabını ve sonraki nesilleri uyaran ve onlarla iyi geçinmeyi tavsiye eden hadisler:

  "Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız."

  2. Türklerin fizyolojik özelliklerini beyan eden hadisler.

  "Siz küçük çekik gözlü, kırmızı yüzlü, basık burunlu, çehreleri sanki örs üzerinde döğülmüş ve üzeri derilerle kaplanmış sağlam kalkanlar gibi bir kavim olan Türklerle savaşmadıkça, kıyamet kopmayacaktır. Siz kıldan örülmüş çorap giyen bir kavimle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır."

  3. Türkleri Beni Kantûrâ (Kantûrâ oğulları) olarak gösteren ve Arapların elinden iktidarı alacaklarını ifade eden hadisler:

  "Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayın. Allah'ın ümmetime verdiği mülk ve saltanatı ellerinden ilk olarak alacak kavim Kantûrâ oğullarıdır."

  Bunların dışında Türklerin Irak ve el-Cezîre'yi ele geçirip iktidarı Abbasîlerin elinden alacaklarını beyan eden hadisler de vardır.

  VII. yüzyılda İran'da olduğu gibi Arabistan'da da Türk çadırı kullanılıyordu. Hz. Peygamber de Hendek Savaşı sırasında bir Türk çadırında oturarak hendek kazma işlerine nezaret etmişti. Ayrıca Müslim'in rivayet ettiği bir hadiste de Hz. Peygamber'in Medine'de bir Türk çadırında itikâfa çekildiği belirtilmektedir.

  Kod:
   Alıntı: http://www.eglencelitarih.com/?Syf=26&Syz=461873&/Hadislere-G%C3%B6re-T%C3%BCrkler  Konu ilteriş tarafından (13.Mart.2016 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş