Khalkedon'dan Çeşme'ye


Nusret Karaca


Yaz aylarının bunaltıcı sıcağında, eğitim ve öğretim yılı sonunda dinlence ve rüzgarla kucaklaşmak için Ege'ye doğru yelken açıyoruz Khalkedon'dan. Çeşme Ilıca Remzi Yurtsever Öğretmenevi'nin yöneticileri ve çalışanları da güleryüzleri ile karşılıyor bizleri 2016 Ağustos'unda.


Çeşme, İzmir'in batıya ulaşan yarımadasında. Urla, Karaburun, Ilıca, Alaçatı, Dalyan derken kağıt ve kalem hep yanımızda. Tarihçi ve yazar olunca yalnız "denize gir ve etrafa bak" olmuyor. Bir şeyler not almalı. Urla sahili de kent merkezi de eski İzmir'in taş evleri örnekleriyle dolu. Rum şair Seferis de burada yaşamış. İlçe merkezi denizden içeride, ancak hem İzmir Körfezi'ne hem de Sığacık Körfezi'ne sahili var.


Karaburun ise İzmir Körfezi'nin batı ucunda. Yol virajlı, kayalar üzerine kurulmuş. Batısı sahil yerleşim merkezi. Börklüce Mustafa'nın önderliğindeki köylü ayaklanmasının geçtiği yörelerden biri olarak biliniyor. Ancak yörede o döneme ait hiçbir iz yok. İzmir çevresinin en temiz denizi belki de orası. Dalgıçlar için ideal bir yer. Ilıca, İzmir'in gözde yazlık yerlerinden. Uzun bir sahil ve sığ bir deniz. Adını 1.5 km ötedeki Şifne Ilıcaları'ndan almış. Romatizma ve iç hastalıkları için şifalı sulara sahip. Alaçatı, bir sörf merkezi. Çeşme'nin güneyinde, geceleri hareketli, rüzgarı sert. Dar sokakları ve evleri ilgi çekiyor. Fotoğraf makinenizle çok hoş kareler yakalayabilirsiniz.


Çeşme merkezde yat limanı, Çeşme Kalesi, kilise derken karşınızda Cezayirli Gazi Hasan Paşa Heykeli ve 1770 savaşları canlanıyor gözünüzde. Çeşme Kalesi, 1508'de yapılmış. Limandan Yunan adalarına geziler düzenleniyor; İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerine de. Myrna ise Çandarlı Körfezi'nin son koyunda, Kocaçay ağzında iki tepe üzerinde uzanan bir antik kent. Teos, eski İonya'nın 12 antik kentinden biri. Sığacık'a 2 km uzakta. Antik dünyanın en büyük tapınaklarından biriymiş Dionyos. Deniz ticaretiyle ve sanatla uğraşmışlar. İlk "Aktörler Birliği" orada kurulmuş. Dalgakıran kalıntıları da Romalılara ait.


Dalyan, Çeşme'den 10-15 dakika uzaklıkta. Yaz gecelerinin en gözde yeri. Yatların ve balıkçı teknelerinin, kayıkların bağlandığı doğal limanı bir dere gibi karaya girmiş. Eski adı Aya Yorgi olan yerleşimde pansiyonlar, oteller ve balıkçı lokantaları mevcut. Yaz ayları düzenli ulaşım var. Merkezde Barboros Hayrettin Paşa ve Balıkçı heykelleri simge olmuş. Çiftlikköy de Çeşme'den 5 km uzakta, sörfçüler için rüzgarlarıyla ve plajlarıyla uygun bir tatil beldesi.Rumlardan kalma evler koruma altında.