Nusret Karaca

Sahnelerde uzun bir süre sergilenen ve oynanma rekoru kıran bir eser "Cibali Karakolu". Muammer Karaca'ya arabasıyla geçerken "Cibali Karakolu" diye selam verenler, Mahmut Paşa'da "Cibali Karakolu geliyor!" diye kaçışan seyyar satıcılar...


Canlandırdığı emniyet amiri Cafer Sabbah'ın şahsiyetine iyice oturmuş bir sanatçı olan Muammer Karaca'nın gündelik hayatını bile etki altına almış bir eser; "Cibali Karakolu"


Cibali Karakolu'nun aslı bir Fransız komedisi. Dilimize "Bir Komiser Geldi" ile çevrilmiş ancak bir aydan fazla tutunamamıştır. Refik Karadağ tarafından uygulanan eser "Cibali Karakolu" adıyla ilk sergilendiği yıl en çok beğenilen eser olmuş. Eserin bu kadar çok sevilmesinin nedenini Muammer Karaca mahalli oluşuna bağlar. "O herhangi bir Türk karakoludur. Halk Joe'yi değil, Ahmet'i Mehmet'i seyretmek ister." derken oyununun her kısmında halkı ilgilendiren yerler olduğunu, halkın söyleyemediklerinin söylendiğini de vurgulamıştır o yıllarda. Bu eser her oynandığında değişik ve yepyeni esprileriyle de gündemde kalmıştır. Fetih şehitlerinden Cebe Ali Bey'in adını alan Haliç Kıyısındaki Cibali Semti'ndeki Cibali Karakolu halk tarafından hep sevilmiş. Halk Karakolu görünce ya da oraya yolu düşüp gidince hep gülermiş. Semtte kavgaların, gürültülerin yoğun olduğu yıllarda bile hiç değişmemiş.


Şimdilerde... Kaçımız hatırlıyor Muammer Karaca'yı ve oyunu kim bilir?