Araştırma: Nusret Karaca

Çocukluğumun semti Haliç kıyıları."Ben Haliç" adlı kitabımın içinde yer alan iki mekana sürüklüyor ayaklarım beni...Dolaşırken içimden bir kaç satır paylaşmak geldi okurlarla ...


Balat...Fenerle Ayvansaray arasında bulunan bu semt adını "Palatiyon" dan alır..Bu ad "Saray" anlamına gelir. Türkler buraya "Balatus Kapusu" adını vermişler.1453 ten önce ise adının "Vasiliki Pili" yani"Hünkar Kapısı" olduğu söylenir.İmparatorlar "Blahernai Sarayı" na bu kapıdan geçerlermiş.

...
Fener...Kuzeybatısında Balat ve Doğusunda Cibali semtleri ile komşudur.Bizans zamanında bir liman olarak bilinen Fener adını orada bulunan bir "Fener" den almıştır..Orjinali"Fenari" daha sonra "Fener" e dönüşmüştür.Rum Patrikhanesi ve Kadın Eserleri Vakfı ve Bilgi Merkezi bu semttedir.
....
Horhor...Söylencelere göre Konstantinopolisi fetheden Fatih Sultan Mehmet semtte yürürken toprak altından gelen sesler duyar ve yanındakilere"Yer altından hor hor su sesleri geliyor,buraya bir çeşme yapsanıza" deyince buraya bir çeşme yapılır.Semt ismini bu çeşmeden almıştır.