EMİRGANDAKİ AT HEYKELİ GAZİ MAHMUT MUHTAR PAŞA KÖŞKÜ NDEN..

(NUSRET KARACA)
...
Tarihi eserler bulundukları yerle anlam kazanırlar.Ve bu yaşanmışlıklara da saygıdır.Vefa dır.Gelecek kuşaklara ancak o zaman bu tarihi mirasların öyküleri tam olarak akrarılabilir.
Kadıköy life a gönderdiğim yazımda bakın görev yaptığım Mahmut Muhtar Paşa Köşkü At heykelini nasıl anlatmışım sevgili Kadir Toprakkaya ya..
...
Moda'da i At Heykeli’nin, Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nden önce, Abraham Paşa’ya ait olan, Boğaz’ın Anadolu tarafındaki çiftliklerinden Nimetullah Hanım tarafından getirildiğini anlatmıştı Dr. Müfid Ekdal… Bu heykel önce Feneryolu’ndaki Gazi Ahmet Muhtar Paşa Köşkü bahçesindeyken; Mahmut Muhtar Paşa, heykelin Moda’daki köşküne naklini istemiş.

At Heykeli, 1864 yılında Louis Daumas tarafından tunçtan yapılmış. Köşkte yaşayan aile fertlerinin ardından At Heykeli, 1950 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmış. Şimdi bu heykel, Kadıköy’deki Boğa Heykeli gibi Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtma Başkanlığı tarafından isteniyor.
Madem herşey yerinde güzel, o zaman At Heykeli esas yerine, yani Moda’daki Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün önüne, İstanbul Kadıköy Lisesi bahçesine getirilmeli…
Tabi Milli Saraylar, çürümekte olan köşkü onca yazımız ve uyarımızı dikkate alır da restore ederse, bu birlikteliğin tadına doyulmaz.
Bir tarihçi-yazar olarak önerim bu… Yanlış bir şey var mı?..
Ben bu konuları takip edip,yazılarımı sürdüreceğim.
Tarih dersi sınıfta yalnız dört duvar arasında değer kazanmaz..Duvarları dışına taşmalı.Çünkü tarihin öznesi insan'dır.