1. #1
  nusretk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Eylül.2008
  Mesajlar
  296

  Nusret KARACA (Tarih araştırmaları)
  ....
  Kanuni Sultan Süleyman, II.Selim ve III.Murat dönemlerinin 13 yıllık sadrazamıdır. Bulgaristan'ın SOKOLOVİÇ kasabası doğumlu Sokollu Mehmet Paşa. Döneminde Kanal Projeleriyle de gündeme gelen bu ünlü sadrazam sonrası Osmanlı Devleti'nde "DURAKLAMA DÖNEMİ" başlamıştır(1579)
  Sokollu tarihe de merakıyla bilinir. Hazinedarına sıkça Osmanlı Tarihini okuturdu. Murat Hüdavendigar'ın bir Sırplı tarafından öldürülüp şehit olması onu hep derinden etkilemiştir.
  1579 yılının Ekim ayında,Ramazan ortalarıdır. Saraydaki işini bitirip ikindi divanı için makamına geçtiği sırada içeriye bir adam girer. O kişi zaman zaman veziriazamdan para alan ve sonra yanından ayrılan, dilenen biriydi. Muhafızlarda onun dilenmek için geldiğini bildikleri için pek kontrol etmezlerdi... Fakat bu kez istida (dilekçe) vermek için sırada bekleyenlerin arasına karışan bu kişi hançerle Sokollu'yu göğsünden vurur, şehit eder...
  Vefat haberi İstanbul sokaklarına hemen yayılır...
  Sokullu'nun mirası büyük bir mal varlığı değildir. Terekesinden pek fazla bir para çıkmaz. Defin işi tamamlanır ancak mezarı başında. Hayrullah adlı tesbih ustası gözyaşları ile derinlere dalmıştır. "Bu kadar gözyaşının nedeni ölümüne mi? " diye sorulunca Hayrullah Efendi şu cevabı verir. "Hayır, hayır. Hiç çalıp çırpmayan rahmetlinin devlet hazinesine bıraktığı büyük miras ile bu mirasın geride kalan devlet adamlarında uyandıracağı ihtirasa"(*)
  .....
  (*)EğtEnst(Ders notlarım), Kütüphaneler, Anektodlar, Osmanlı Çağının Satır Araları (İ.B.B.) Öğretmenliğim sırasında tutuğum notlar,Seminerlerde duyduklarım..  Konu ilteriş tarafından (16.Nisan.2017 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  nusretk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Eylül.2008
  Mesajlar
  296
  Kanuni Sultan Süleyman(e..teknik sorun)Sevgiyke

 3. #3
  nusretk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Eylül.2008
  Mesajlar
  296
  *Kanuni Sultan Süleyman(e..teknik sorun) Sevgiyle

 4. #4
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,693
  Yazı için çok teşekkürler. (Gerekli düzeltme yapıldı. )
  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş