JUDEO-ESPANOL SEFARAD

Nusret Karaca

Tarih Araştırmalarım

.....
İspanya'dan zulümden kaçarak uzun yıllar önce(500 yılı aşkın) Osmanlı Devleti'ne sığınan Yahudiler bu ülkede huzurlu bir yaşam sürmüşlerdir.Bu Yahudilerin konuştukları dil Judeo-espanol dili idi.Ve bu dil onların günlük konuşma dili olarak kabul ediliyordu.Bu dilin yalnızca İstanbul'da konuşulduğu iddia edilir.Yahudilerin dillerinin Fransızca ve Türkçe'nin tesiri ile unutulmaya yüz tuttuğu ise bir başka konudur.
....
Serkan Seğmen bir makalesinde Yahudilerin 500 yıllık dilin son temsilcileri olduğunu belirtir.(Ocak 1977/Radikal)
...
Karen Gerson ise TUSİAD 'ın "GÖRÜŞ" dergisinde(sayı 56) bu dille ilgili görüşlerinde ,bugün bu dili konuşanların yaşları 40 üzerindeki Yahudilere mahsus olduğunu belirtmiştir..
.....
Janet ve Jak Esim çifti "Judeo İspanyol sefarad Şarkıları" adında bir albüm çıkararak unutulmaya yüz tutmuş bu dili ve şarkılarını yaşatmaya çalışmışlardır.
....
Toplumun bazı kesimleri bu dili yaşatmak için çaba sarfetseler de okullarda öğretilmemesi ve gençlerin fazla rağbet göstermemeleri bu dilin daha uzun yıllar var olup olmayacağı konusunda bir belirsizlikliktir.(*)
....
(*)İ.B.B.(2006),Karen Gerson(TUSİAD/GÖRÜŞ.S.56),Serkan Seğmen,İstanbul'un Tekleri(Seyyar) Haliç Notlarım(Araştırmalar/Konuşmalar)