(Nusret Karaca/Tarih Araştırmaları)
....
Haliç"te büyüyüp ,o kıyılarda çocukluk yaşamış,oranın havasını solumuş,suyunu içmiş,tarihi dokusunu doyasıya özümsemiş oralarda koşuşturmuş,dolaşmış,eğitim görmüş ,biri için bölgedeki efsanelere ilgisiz kalmak mümkün mü?..Elbette değil...

Eyüp...Orta okul ve lise günlerim..
Eyüp Sultan...İstanbul için özel bir ilçe..
Ve Eyüp Sultan Camii...
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten sonra hocası Akşemseddin ile beraber Eyüp Sultan'a gitmiş.(Bugün Hz.Eba Eyyüb el Ensari'nin türbesi'nin !bulunduğu yer) Akşemsettin bugünkü türbenin olduğu yere gelince Fatih'e dönerek o günkü yolculuğun orada sona ermesini istemiş ve oraya iki çınar dalı dikmiş.
Sabah olunca Fatih vezirini çağırtarak çınar dallarının yerlerini değiştirmesini,bunu da kimseye anlatmamasını istemiş.
Akşemsettin sabah kalktığında Fatih'e dalların yerinin değiştiğini ve yerin kazılmasını istemiş.Yer kazılınca Hz.Eba Eyyub el -Ensari'nin kabri ortaya çıkmış.Yıkanıp,temizlendikten sonra tekrar gömülen yere bir camii yapılmış Bugün çok sayıda kişinin ziyaret ettiği türbe EyüpSultan Camii içinde yer alır.
Efsaneye göre burada bulunan çınar ağaçları o zaman dikilen çınar ağaçlarıdır.(*)
.....
(*)..Gördüklerim/Gezdiklerim,Haliç kıyısında yaşadıklarım,okuduklarım.Arşivim,İstanbul B.B.Kültür A.Ş.Efsane İstanbul,Seyyar,Şerif Esendemir,Alper Çeker,Dündar Hızal,Hasan Işık,Hüseyin Sorgun.