Trebinje ve Kotor Hakkında Kısaca


Balkan günlüklerinin satır araları...

(Nusret Karaca)... 2018 Haziran


..


Bosna Hersek'in HERSEK bölümündeyiz.


Sırp Cumhuriyetinin bir Belediyesi içinde TREBİNJE... Eşim DUBROVNİK'e gidiyor ben ve kızım TRİBİNJE'de kalıyoruz. Akşamı ve kısa zaman dilimini değerlendirmek, iki yeri de tanıyarak bilgileri birbirimizle paylaşmak amaç.


Karanlıkta kent içinde bir gezi. Dini yapılar göze çarpıyor... Meydanda cafeler, geniş bir park..


Sonra bir kale... İçeride Osmanlıdan izler. Müze yapılan ve belli saatlerde gezilebilecek Osmanlı Camii. Orada da küçük cafeler. Sırplar orada da çoğunlukta. Dingin bir yer. Kentin içinden Trebişniça nehri geçiyor.Burası fazla bilinen bir Bosna Hersek kenti değil. Yusuf Armağan notlarında buraya "Hüznün Şehri"der. Gerçekten de onun da belirttiği gibi Müslüman nüfus neredeyse hiç kalmamış. Savaş buralarda da büyük izler ve derin yaralar bırakmış. Sokaklarda yürürken hissedebiliyorsunuz bunu.


Neden bilmem insanların yüz ifadelerinden, bakışlarından,şanssızlıkları ya da eğlenceleri sırasındaki tavırlarından bir analiz yapmak, bir şeyler çıkarabilmek istedim..


Bazı şeyler içimde kaldı... Yazmakla,geçmişi yaşamak empati kurmak... Savaş dönemini yaşıyor gibi hissetmek..Barışı kucaklamak...


Acılar hep bir yerlerde saklanacak biliyorum..


Trebinje..Bosna-Hersek'te bir Sırp Cumhuriyeti.


Balkanlar da uluslar içiçe..Ve her şeye rağmen birarada barış içinde yaşamak zorundalar..


Çünkü bu coğrafya karıştırılmaya müsait .


Rehberimizin bir sözü "Avrupalılar buraya hakim olan Avrupa'ya hakim olur düşüncesindeler."


Trebinje'de bir gece... Ve ver elini Mostar...


...


KOTOR..(Balkan Günlüklerimin Satır Araları) 1


...(Nusret Karaca)..2018 HAZİRAN...


....


.."Adriyatik'te bir liman kenti."..Sanki Orta Çağ'da Venedik "KOTOR KALESİ "..Yugoslavya dan sonra Sırbistan toprakları içinde yer alan, Karadağ bağımsız olduktan sonra bu devletin sınırlarına dahil olan Kotor tarihi Roma ile başlamış.Kuruluşu 5.y.y.a dayanır.6.y.y.da kale kurulur(535). Burada yalnız KOTORLULAR kalırmış. Gece 12 de kale kapılarını kapatan KOTORLULAR sabah 7 de kale kapılarını ticaret için tekrar yabancılara açarlarmış.Kentte Ortodoks ve Katolikler çoğunlukta.


Bir dönem Müslümanların,Bulgarların ve de Sırpların kente ilgileri olmuş ve onlar tarafından sahiplenilmiş.Bir dönem de Ostrogotların hakimiyeti'nde kalmış.


Sırplar,Arnavutlar,Boşnaklar,Hırvatlar azınlık


...


Kente girişte Kotor Belediyesi kişi başı 1 euro alıyor ve kentin bir haritasını veriyor. İçerde lokantalar, cafeler,hediyelik eşyalar satan dükkanlar,dini yapılar....Bir de yağmur altında tatlı bir müzik sesiyle tarihin derinliklerine yolculuk yapınca..


Yaşadığın çağ içinde bir başka çağı yaşatıyor KOTOR.