Ve Tetova (Kalkandelen)…"Balkan Günlüklerimin Satır Araları "

Nusret Karaca
...
Balkan gezimizin bir başka durağıydı TETOVA(KALKANDELEN)… Gerçekten Osmanlı izleri taşıyan bir şehir burası. Alibeyköy Lisesinde görev yaptığım yıllarda göçmen bir çok öğrencim oldu Balkanlardan. Semtim ve benim yüreğimin en özel köşesindeki öğrencilerim.
Golden Horne demek Balkanlar demekti bir bakıma.Hele Alibeyköy ve Silahtarağa… Çırçır...
Karadolap...
...
Makedonya çok özel Osmanlı Devleti içinde. O zamanların mirasını hala barındırıyor bünyesinde. Zaten Makedonya bir dönem Osmanlı Devleti'nin en önemli merkezleri arasında ve hala bu mirası bünyesinde saklıyor. İzler hiç silinmemiş. Kalkandelen'in adeta bir sembolü olmuş Alaca Camii.renklerinden dolayı bu ad verilmiş. 1495 yılında Nurşide ve Mensube kardeşler tarafından yaptırılmış.Pena nehrine yakın. Barok ve Neoklasik bir yapı gibi. Müthiş süslemeleri var. Osmanlı Mimarisine güzel bir örnek. Giriş kapısında bir kitabe bulunuyor ve buradan, daha önce eski bir yapının temelinde ortaya çıktığı anlaşılıyor. Rehberimiz Onur Bugariç (Bulgariç) TETOVA'da ilk buraya getirdi bizleri.

Balkanların yeşili, doğası, tarihi ile çok güzel bir yeri TETOVA. Sizi adeta Osmanlı Tarihi'nden bur kesit sunuyor, yolculuğa sürüklüyor. Dağlar arasında yemyeşil bir yer. Havası temiz.
Makedonya'nın Kuzeybatısında yer alıyor.

Vardar Ovası üzerinde kurulu. Polog Bölgesi’nde. Pena Behri kıyısında. Adını Saruhanlı Türkmen Göçmenlerin yaptığı oklardan almış. Bu oklar o kadar iyiymiş ki kalkanları delermiş.
Biz MATKA'dan sonra ŞAR dağlarını izleyerek buraya geldik. TETOVA’da Arnavutlar çoğunluk. Makedonya'nın 2.büyük şehri. Genç nüfus oldukça yoğun. Burada ayrıca tekkeler de var. Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamlar ndan Sersem Ali Baba (Harabati) tekkesi de bunlar arasında yer alıyor. Burada yaşayanlar POPOVA'daki kayak merkezini de ziyaretçilere öneriyor. Mevsim ve zaman darlığı nedeniyle o bölgeleri gezme fırsatımız olmadı. Bu arada PENA NEHRİ'nin de bir doğa harikası olduğunu da vurgulamadan yazıya nokta koymayayım.