KALİGARİA
(Nusret Karaca/Tarih Araştırmaları)
...

Haliç çevresinde yetişen ve oralarla ilgili üç kitap yazan biri olarak GOLDEN HORN(Altın Boynuz) tarihine olan merakım ve sevdam hiç bitmedi.Büyüklerimizin,öğretmenlerimizin anlattıkları,tarih sohbetleri,kitap ve gazeteler bizi HALİÇ hakkındaki bilgilerimize hep kaynak oldu...Bizler de zaman içinde bunları paylaşmak isteğiyle kağıda ve kaleme sarıldık.

Yine öyle bir zaman dilimi.

KALİGARİA adını duymayanlar için.

Yalnızca bir özet.
....
KALİGARİA Bizans döneminden kalma bir ad. Şimdilerde EĞRİKAPI diye biliniyor. Fatih ve Eyüpsultan ilçeleri arasında (Ayvansaray mahallesi) kalan bir sur kapısı.Osmanlı kaynaklarında adı Mahalle-i Kaligarya diye geçer.

İstanbul kuşatması'na katılan ve Ashab-ı Kiram'dan(*) Hz.Eba Eyyüb El Ensari'nin yeğeni olan Hz.Hafir'in türbesi buradadır. Kapı adını eğri olmasından değil,girmeden önce yolun dirsek yapmasından almıştır.

Burada yaşayan Rum aileler 6-7 Eylül 1955 olayları sonrası semti terk etmişlerdir.(*)

Evliya Çelebi ise semtin adını fetihten sonra buraya yerleştirilen eğirdirlilerden dolayı almış olabileceğini yazar.

.....
(*)Ashab-ı Kiram:Hz.Peygamber Efendimizi gören,sözünü işiten...Arapça "Dost..Arkadaş " anlamında kullanılan sahib... sahabe...
...
(*).Haliç'te dinlediklerim,okuduklarım,sohbetler,İ.B.Ş.B.Kültür Yayınları,İstanbul Ansiklopedisi,Özhan Öztürk,Mehmet Yaşin.Siyer-i Nebi,Seyyar Kitap,Lise'de verilen bilgiler.