Nusret Karaca (Tarih Araştırmaları)...
....
Haliç...Yaşamımın içersinde iz bırakan çok özel bir mekan.Çocukluğum,ilk gençlik yıllarım ve dolu dolu bir yaşanmışlık.Beni besleyen,donatan damarlardan Altın Boynuz...Golden Horn.
...
Nice öyküler,kitaplar,sergiler,fotoğraflar,dinletiler,sunumlar.
Şimdi onlardan birini daha paylaşmak ve belleğimde kitaplığımda,,notlarımda sakladıklarımı kağıda dökmek geldi içimden.
...
Konstantinopolis(Bosphorus),İstanbul...
Bizans döneminde etrafı surlarla,hendeklerle çevrili bir kente dönüşmüştü.En dirençli surlar Marmara 'ya bakan teraftaydı.Buna karşı 10.metre yüksekliğinde,5 km. uzunluğundaki surlar ise Haliç tarafındaydı.Bu surlar biraz daha zayıftı.Yani bir bakıma Bizans'ın yumuşak karnı idi.Bizanslılar da burayı zincirlerle kapatmışlardı.
..
Bizanslılar ilk defa Emeviler 'in İstanbul'u kuşatması sırasında bu Zinciri kullanmışlar.
Zincir Sarayburnu'nu kuşatan burçlardan biri ile(Cıfıt kapısı denilen yer.Vakıf Han'ın bulunduğu Neorion Kapısı-Bahçekapı)) Galata Kulesi yanındaki burçlar arasına gerilmişti.Her halkası Sadece Üyeler Linkleri Görebilir... kalınlığı'nda dövme demirden oluşuyordu.Bu zincirler öyle sanıldığı gibi denizin üzerinde
asılı durmuyordu.Dubalar ve fıçılar üzerinde uzatılmış bir şekilde yerleştirilmişti.
İstanbul'un Osmanlı Devleti Padişahı II.Mehmet (Fatih) tarafından kuşaltığı'nda Bizans 500 top ve mancınıklarla zincirin etrafında adeta kuş uçurtmamış.Fatih müthiş planı ile kırılamayan bu zincirleri Haliç'e karadan indirdiği kadırgalar ile aşabilmiş ve şehri öyle fethetmiştir.
...
Bizans zinzirleri'nden parçalar şimdi İstanbul'da Harbiye Askeri Müze ve Beşiktaş'ta bulunan Deniz Müzesi',nde sergilenmektedir.(*)
...
(*) Eğitim Enstitüsü ders notlarım.Haliç gezilerim,Müze gezilerimde tuttuğum notlar,Haliç'te dinlediklerim,paneller.
2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri,İ.B.B.Kültür A.Ş.Yayınları,Osmanlı Devleti'nin Satır Araları.