Araştırma: Nusret Karaca

...
Berlin yakınlarında bir yerleşim yeri Oranienburg. Yaklaşık 35 km’lik bir mesafede. 1936 yılında kurulmuş ve bütün Toplama kentlerinin merkezi. 2.Dünya Savaşı'nın sona erdiği 1945 yılına kadar faaliyetini sürdürmüş. Aynı zamanda ise SS eğitim merkezi olarak ta kullanılmış.
İlk başlarda özellikle siyasi tutukluların bulunduğu kamp inşaatını Nazilerin Esterwegen'den gönderdikleri 50 tutukluyla başlatmışlar.
Ön kapısında "Çalışma özgürlük getirir" ibaresi var (Arbeit Macht Frei).
Gaz odası ve ameliyatların yapıldığı, patoloji Laboratuvarı’nın bulunduğu bölüm ziyaretçilere kapalı.
Bu kampta birçok insan, tıbbi deneyler nedeniyle öldürülmüş. 2.000'den fazla kadının da kampta esir olduğu kayıtlardan ortaya çıkarılmış. Bunlar kadın gardiyanlar tarafından kontrol edilmişler (Aufseherin). Her 10 esir için bir SS subayı görevlendirilmiş. Kamp giriş içtima alanında silahlarla veya asılarak yapılan idamlar diğer esirlere göz dağı vermek için gerçekleştirilmiş. Kampın Kampın inşa edilişi sonrası ilk esirler sendika yetkilileri, dini grup temsilcileri ve eşcinseller olmuş.1938"Kristal Gece" nin hemen ardından binlerce Yahudi'de kampta esir olarak tutulmuştur. Bu arada vatansız ve Berlin'de yaşayan Polonya vatandaşları da kampa getirilmişler.
Kampın esirleri hastalandıklarında ceza odalarında bekletilmiş, oturmaları ve yaslanmaları yasakmış. Çoğu ağır çalışma ve yaşama koşullarından hayatlarını kaybetmişler.
Bunların dışında muhalif çok sayıda eğitimli kişi de kampa getirilmiş.
Zihinsel ve fiziksel özürlülere de ötenezya uygulanmış. (Özel merkezlerde)
1944 Varşova olayları sonrası Almanlar birçok esiri değişik Toplama kamplarına nakletmişler.
İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Almanya, müttefiklerin ilerleyişi karşısında tutunamayacağını anlayınca esirlerle gerçekleştirdiği zorunlu yürüyüşe birçok esir ayak uyduramamış ve öldürülmüş. Sağ kalabilenlerin bir kısmını da Sovyet Kızılordusu SCHWERİN kasabası çevresinde serbest bırakmış.
...
Not:Almanya'da Dachau, Buchenwald, Mauthausen,Grosse-Rosen,Mittelbau Gusen,Stutthof...çok sayıda Toplama Kampı kurulmuş.
(*)Kristal Gece:1938..9 Kasım'ı 10Kasım 'a bağlayan ve Nazilerin Yahudilere ait sinagog, ev ve iş yerlerine baskın yaptıkları gece.
(*)02/06 KASIM 2018 Berlin Gezi Notlarım, anlatılanlar, Wikipedia, Eğitim Enstitüsü ders notlarım(Dünya Tarihi), Tarihi olaylar, Selin Karaca notları, fotoğrafları.