BUGÜN 30 AĞUSTOS...BUGÜN ZAFER...BUGÜN 97.YIL
...
(Nusret Karaca) TARİH ARAŞTIRMA YAZILARI


..
BAŞKOMUTANLIK MEYDAN SAVAŞI ÖNCESİ


Sakarya Zaferi Anadolu'da coşkuyla karşılanmıştı.Kaflas Cumhuriyetleri ile 13 Ekim 1921'de KARS,Fransızlar ile de 20 Ekim.1921 tarihinde ANKARA antlaşmaları siyaset başarıları olarak olumlu sonuçlardı.

Özellikle Ankara Antlaşması ile İtilaf Devletleri bloğu parçalanmış oldu.Fransızlar savaşa tamam,İngilizler devam diyordu.Bu antlaşma ile ayrıca Güney Cephesi'ndeki savaş sona erdiğinden Türk kuvvetleri Batı'ya kaydırılıyor ve bölgenin ekonomik kaynakları da tekrar hayata geçiyordu.
....
İTİLAF DEVLETLERİ ÖNERİSİ VE BÜYÜK TAARRUZ


İtilaf Devletlerinin 26 Mart 1922 tarihinde sundukları öneriye göre Doğu Trakya ve Edirne'nin Yunanlılara bırakılması,Türk ve Yunan azınlıklarını Milletler Cemiyeti'nin belirlemesi,Boğazların Türkiye'ye bırakılması ancak asker bulundurulmaması ve de ayrıca Kapitülasyonların yeniden düzenlenmesi gibi maddeler vardı.


Bu arada Yunanlılar Eskişehir,Afyon ve Uşak arasında bir savunma cephesi oluşturmuştu.


M.Kemal 17 Ağustos'ta Ankara'dan ayrıldı,Konya üzerinden Akşehir'e ordu karargahına geldi.Amaç düşmanı şaşırtmaktı.
26 Ağustos'ta saldırı emri verildi.Dumlupınar Zaferi ile düşman cephe hatları çökertildi.


M.Kemal,kaçan düşmanın ardından o tarihi direktifi verdi.


"Ordular ,ilk hedefiniz Akdenizdir.İleri!"
İsmet,Fevzi ve Nurettin Paşa komutalarındaki
birlikler önce 1 Eylül'de Uşak'ı geri aldılar.
Eskişehir,Nazilli,Simav,Salihli ve 9 Eylül'de İzmir.


Türk Ordusu Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 1683 Viyana kuşatması'ndan sonraki dönemden başlayan savunma durumundan,taarruz durumuna geçiyordu.


Evet! Büyük Zafer ve M.Kemal ile ilgili çok sayıda yerli ve yabancı kişilerin yorumları olmuştur.Ancak Gazi ve Mareşallik ünvanı verilen Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde hanım'ın mesaji ayrı bir anlam taşır.(*)
...
"Uhdenize mareşallik yüksek rütbesiyle iftihar duyulacak olan gazilik ünvanının verildiğini müjdelediler..Milletimin bu teveccüh ve itimadı benim kadar kimseyi duygulandıramaz....."
...
(*) Kaynaklar/Eğitim Enstitüsü Ders Kitaplarım, notlarım,Ergün Aybars(T.C.Tarihi) E.Ziya Karal (T.C.Tarihi Bugün ağustos...bugün zafer...bugün 97.yilers Kitapları)
Toktamış Ateş(Türk Devrim Tarihi),Nilüfer Kurtuluş(Atatürk),T.C.
(Türk Silahlı Kuvvetler Dergisi 2007..S.394..S.45) T.C.Siyasi Tarihi(Kemal Zeki Gençosman)