Fatih'i Sınamak

(Nusret Karaca/Tarih Araştırmaları)

...


Fatih Sultan Mehmet Topkapı Sarayı'nda bir odayı hazine odası olarak ayırmış ve orayı önemli silahlar ve mücevherlerin bulunduğu bir müze haline getirmişti.


Gedik Ahmet Paşa Alaiye'yi(Alanya) fethettikten sonra Sultan Kılıç Arslan'ı esir etmiş ve İstanbul'a getirmişti.Fatih Kılıç Arslan'a hoş davranmış,ona Gümülcüne Sancağı'nı tımar olarak vermişti.Bu arada uğurlarken iyi bir elmastraş olan sultan'a renge çekmesi için büyük bir elmas vermiş.
Bir müddet sonra bir yolunu bularak Mısır'a kaçan Kılıç Arslan mücevheri Fatih'e geri göndermiş,Elmas Gedik Ahmet Paşa'nın eline geçmiş.Paşa padişaha elması bir kuyumcunun göderdiğini söyleyerek bir bakıma onu Sınamak istemiş.Fatih elması almış ve "-Bu elmas benim renge çekilmek için Kılıç Aslan'a verdiğim elmastır."demiş ve ardından vezirine sınanmaktan hoşlanmadığını ima eden sözler söylemiş(*)

...


(*)Eğitim Enstitüsü(Dinlediklerim,notlarım),İstanbul B.Ş.B.Yayınları/Kültür A.Ş,Osmanlı. Çağının Satır Araları(2008).İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri.(Yayınlar,Söyleşiler)