İstanbul'un Surları Hakkında Kısaca


Nusret Karaca/Tarih Araştırmaları
...


İstanbul'un Fethinin sembolleri arasında yer alan İstanbul'un tarihi surları, dünyanın en uzun tarihi eserleri arasındadır. Kara tarafından 6 bin 600, Marmara tarafından 8 bin 500, Haliç tarafından 5 bin 420 metre olmak üzere yaklaşık 20 kilometre 520 metre uzunluğundadır. By surlar, kara surları, hendek, dış sur ve iç sur olmak üzere 3 bölümden oluşur.


Günümüzde birçoğu yıkılmış, çatlamış durumda, çoğunluğu kare planlı ve 25 metre yüksekliğinde 96 burç var. Marmara ve Haliç surlarının önünde hendek ve dış sur bulunmaz. Bu surların kalınlığı 5 metre, yüksekliği de 15 metredir. Marmara tarafında 103, Haliç tarafında ise 94 burç yer alır.
Şehrin en eski surları, İstanbul'un ilk kurulduğu yer olan bugünkü Topkapı Sarayı'nın bulunduğu tepeyi,(Topkapı Sarayı'nı çevreleyen "Sur-i Sultaniye" diye adlandırılan kara Surları dışındaki sınırları) çevreliyordu.(*)


(×)Eğitim Enstitüsü notlarım.İstanbul Ansiklopedisi.İB.B.Kültür A.Ş.Yayınları.Tarih sohbet ve toplantıları.İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri.Web siteleri,Hürriyet,Tarihistanbul
Android için Outlook'u edinin


...


[İleti kısaltıldı] Tüm iletiyi görüntüle