12 Mart 1921 İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yılı ve "2021 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı" İlan Edildi
....
(Nusret Karaca)


Bugün 12 Mart 2021
Bu yıl, sözleri Mehmet Akif Ersoy'a,bestesi Osman Zeki Üngör'e ait,bağımsızlığımizın sembolü İstiklal Marşımızın Kabulünün 100.yılı.
Ve bu kapsamda 2021 Yılı "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı"yılı ilan edildi.Bu konu kapsamında yıl içersinde çok farklı etkinlikler de düzenlenecek.
....
Türkiye’de ilk defa bir milli marş yazılması girişimi, 1920’de Genelkurmay Başkanı İsmet İnönü tarafından yapıldı. Maarif Vekili Dr. Rıza Nur’u ziyaret eden İnönü; milli heyecanı koruyacak, milli azim, gayret ve imanı besleyecek,zinde tutacak bir marşın yazılmasını, ordu adına teklif etti. Yarışma, Maarif Vekaleti’nin genelgesiyle okullara duyuruldu Ayrıca basın yoluyla da “Türk şairlerinin dikkatine” sunuldu.
Yarışmaya 724 eser katıldı.Ancak hiçbiri milli marş olmaya layık görülmedi. Böyle bir marşın ancak Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılabileceği ancak kendisinin ödül olarak verilecek para meselesinden dolayı yarışmaya katılmadığı da ağızlarda dolaşıyordu.
1.TBMM'de Karesi (Balıkesir) milletvekili olarak yer alan arkadaşı Hasan Basri Bey, (Çantay)
para meselesinin kaldırıldığını söyleyerek, Akif’in yarışmaya katılmasını sağladı. Mehmet Akif Ersoy’un şiiriyle birlikte üç parça orduya gönderilerek, asker üzerinde tesiri en fazla olan eserin tespit edilmesi istendi. Cevap olarak Mehmet Akif’in şiirinin beğenildiği bildirildi, 12 Mart 1921 tarihinde de İstiklal Marşı kabul edildi.
...
Bugün 12 Mart 2021
Bir çok etkinlik var!
M.Akif Ersoy yılında, M.Kemal Atatürk'ün gelecek nesilleri emanet ettiği öğretmenlerimiz ile Cumhuriyet'i yaşatacak , yüceltecek gençlerimizin her zaman olduğu gibi böyle anlamlı günlerde daha nice etkinlikler düzenleyeceklerine inanarak...


"Bu vatan hepimizin"


"Korkma,sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;"