İSTANBUL 1453 PANORAMA TARİH MÜZESİ

(Nusret Karaca)

...

İstanbul'da Merkez Efendi Mahallesinde Topkapı Kültür Parkı'nda görkemli bir müze var."PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ.

İstanbul,'un Fethi'nin 555.yılında açılan bu müze Kadir Topbaş'ın deyişiyle bir üstün mühendislik zekasının ürünüdür.İstanbul Belediye Başkanı bu müzenin İstanbullulara fetih duygusunu yeniden yaşatmak ve o büyülü anları yeniden canlandırmalarını sağlamak amacını taşıdıklarını da ayrıca belirtirken ,müzeciliğin de ülkemizde geldiği aşamayı da önemle vurguluyor.

...

Fethin 564.yılında bir ödül töreni için bu tarihi müzeye götürdüğüm öğrencilerim ile veliler karşılaştıkları atmosfer den müthiş etkilendiler ve anlamlı bir zaman dilimini sanki fetih içinde ,anında geçirdiler.

...

Anadolu'nun dört bir yanından turlarla gelen ziyaretçiler farklı bir müzede olmanın heyecanını yaşıyorlardı.

...

Yıllar önce Topkapı Trakya Otogarı'nın olduğu bugünkü TOPKAPI KÜLTÜR PARKI'nın bulunduğu yerden sola bakınca Edirnekapı Surlarını,karşıya bakınca Topkapı Surlarını yani Konstantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağ tarafta ise Silivrikapı'daki surları görüyorsunuz.

....

Görkemli bir atmosfer'de bir çağ'ın kapanıp yeni bir çağ'ın açılışına canlı gibi tanık olmak isteyenler ve Tarih meraklıları için gezilip görülmesi gereken bir mekan İstanbul. Panorama 1453 Panorama Tarih Müzesi

...

Tel;(0212)4151453

Fax (02126641964)


(*)Kaynak :İ.B.B. Panorama 1453 Tarih Müzesi