1. #1
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,665  hamidiye Alayları

  I. Abdülhamid Han, İçteki ve dıştaki saldırılara karşı dahiyane tedbirler almakta ustaydı. Aldığı bu tedbirleri dünya tarihçileri hayranlıkla dile getirmişlerdir. Bunlar dan biri de şüphesiz ki "Hamidiye Alayları" olmuştur.

  Araplar ve Kürtler Müslüman oldukları halde onların sosyal yapı ve coğrafi özellikleri dolayısıyla Osmanlı devletinde askerlik yapmazlardı. Devlete sadık olan ve Doğu Anadolu'nun dağlık alanlarında göçebe ve aşiret hayatı yaşıyan Kürtler'in özel hayatlarına karışılmazdı. Buna rağmen Berlin Andlaşması sonrasında meydana gelen yeni sosyal, iktisadi ve siyasi şartlar, Arap ve Kürtler'in de askere alınmasını gerektirdi. Müslüman Osmanlı Milleti batılı tabirle "panislamist" siyaseti gereği bütün milletin devletin herşeyine iştirak etmesi, toprağını,vatanını koruması bilincine sahip olmalıydı. Sultan bu politikası gereğince Kürtleri ve Arapları askere almaya baslıyarak Libya'da yerlilerden "Koloğulları'nı ve Doğu Anadolu'da da "Hamidiye Alaylanrını kurdu.

  Lider, vatan topraklarını iyi bilmek ve milletinin karakterini iyi kavrayıp şartlara uygun tedbirler almak zorundadır.

  II. Abdülhamid Han, Doğu Anadolu'ya büyük bir ehemmiyet veriyordu. Ve Berlin Antlaşması sonrasında buralara göz diken en büyük emperyalist güç Rusya idi. Rusya, Doğu anadolu üzerinden İskenderun ve Basra Körfezleri'ne inmek istiyordu. Ermenileri kışkırtan İngiltere, Rusya'nın Güney Yolu'nü tıkamak için Doğu Anadolu'da tampon bir Ermeni devleti kurmak istiyordu. Daha da önemlisi ortaya çıkan Ermeni Meselesi'ne karşı bu toprakların korunması da bizzat toprak sahipleri tarafından yapılmalıydı.
  Askeri sahada teşkilatsız ve disiplinsiz olan kürtlerin eğitimi ve topraklarının korunması için 60-80 adet Kürt aşiret reisi Yıldız'a cagrilarak Abdulhamid Han bunlarla bizzat görüşerek düzenli süvari alaylarının kurulması için kendilerine devletin üniforma ve teçhizat vereceği, onların Osmanlı ordusunun bütün haklarına sahip bireyler olacaklarım, bu alaylardan herbiri her yıl sırayla, şehri korumak şerefine erişmek için İstanbul'u ziyaret edeceklerini belirtiliyordu. İslam Halifesi ile görüşmekten aşırı derecede memnun Kürt aşiret reisleri: "Bundan Böyle Sultan'ın dostları benim de dostlarım, düşmanları benim de düşmanlarımdır" şeklinde Sultan'a tezahüratlarda bulundular. "

  II. Abdülhamid Han'ın Kürt aşiret reislerinin kuracağı alaylara "Hamidiye Alayları" adını vermişti. hamidiye Alayları, Doğu Anadolu'yu Rusya ve Ermeniler'in saldırılarından korumakla kalmayacak, "İslam Birliği" siyasetinin bir gereği olarak merkezi otoritenin tesisi, Doğu Anadolu'da devletin etkin olabileceği yeni bir sosyopolitik dengenin kurulması temin edilecekti. Bununla birlikte askeri disipline sokulan aşiretler bölgede kolluk kuvveti olarak kullanılacaktı. Aşiretleri iskan etmek, onları disiplin altına alarak yerleşik ve medeni bir hayata alıştırmak, eğitmek, aşiret kavgalarına son
  vermek, bölgenin imarına çalışmak gibi amaçları da güdüyordu.

  hamidiye Alayları, 1891'de çıkarılan "Nizamname"ye göre kurulmaya başlandı. Buna göre her aşiret 4 bölükten az, 6 bölükten fazla askeri birlik kuramayacaktı. Kesinlikle alay tesis edilmeyecek, eğitim maksadıyla aşiretler birleştirilmeyecek, komutanları İstanbul'dan gönderilen subaylar olacaktı. Pat i şah, alay kuran aşiretleri ödüllendiriyor, bunlara hediye, nişan ve silah veriyordu. Sultan'ı İstanbul'da ziyaret, imtiyaz ve övünme vesilesi olmuştu. Bu sebepten alay kurmak, bir yarış halini aldı. Karargahı Erzurum'da bulunan 4.Ordu'ya bağlı bu alayların sayısı 1895'de 56'ya yükseldi. Bunlardan beklenen tam disiplin ve başarı sağlanamadıysa da pek çok aşiretin merkezi otoriteye bağlılığı gerçekleştirilmiş oldu.

  Sultan, hamidiye Alayları'ndan sonra İstanbul'da Aşiret Mektepleri kurdu. Bu mekteplerin kurulmasının maksadı, emperyalist devletlerin tahriklerine açık olan gerek Arap ve gerekse Kürt aşiret reis ve ağalarının çocuklarının Osmanlı kültürüyle yetiştirilerek devlete ve saltanata bağlamak ve bölgeyi düşmanlardan korumaktı. Bu şekilde Kürt ve Arap aşiretleri merkezi sisteme daha iyi bağlanacaktı.

  8 Temmuz 1892'de çıkan nizamnameye göre yönetilen bu okullar, 5 yıl süreli ve parasız yatılı idi. 12-16 yaşındaki aşirete mensup çocukları alınıyor, Türkçe öğrenimine de önem verilen bu okullardan beklenen fayda tam olarak görülemediği için 1907'de kapatılıyordu.

  hamidiye Alayları'nın kurulmasıyla Kürt halkının Osmanlı devletleriyle ilişkileri daha sıklaştırılmış, Osmanlıya bağlılıkları pekiştirilmiştir. En önemlisi de Bu alaylar bölgede bir bağımsız Ermenistan devletinin kurulmasını engellemişlerdir.

  Bölge şartlarını çok iyi bilen Kürtlerin oluşturduğu hamidiye Alayları, Ermeni saldırıları karşısında Müslüman halkın müdafaasını yerine getirerek büyük bir katliam ve zulümlerden kurtulmalarına sebep olmuştur. hamidiye alayları olmasaydı silahsız ve disiplinsiz Kürtler, kendilerini eğitimli ve silahlı Ermeni komitacıları karşısında kolay kolay savunamaycaklardı.

  Sultan Abdülhamid Han'ın ileri görüşlülüğü ile kurduğu hamidiye alayları sayesinde ülkenin bütünlüğü ve Müslüman halkın korunması sağlanmıştır, l. Dünya ve İstiklal Harplerinde de büyük faydaları görülen hamidiye alayları ile bölgede aynı zamanda İslam Birliği politikası hedefine ulaşmıştır.

  Alıntıdır.  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

 2. #2
  erkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.Ekim.2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  121

  Alıntı İlteriş Nickli Üyeden Alıntı
  Hamidiye Alayları, 1891'de çıkarılan "Nizamname"ye göre kurulmaya başlandı. Buna göre her aşiret 4 bölükten az, 6 bölükten fazla askeri birlik kuramayacaktı. Kesinlikle alay tesis edilmeyecek, eğitim maksadıyla aşiretler birleştirilmeyecek, komutanları İstanbul'dan gönderilen subaylar olacaktı. Pat i şah, alay kuran aşiretleri ödüllendiriyor, bunlara hediye, nişan ve silah veriyordu. Sultan'ı İstanbul'da ziyaret, imtiyaz ve övünme vesilesi olmuştu. Bu sebepten alay kurmak, bir yarış halini aldı. Karargahı Erzurum'da bulunan 4.Ordu'ya bağlı bu alayların sayısı 1895'de 56'ya yükseldi. Bunlardan beklenen tam disiplin ve başarı sağlanamadıysa da pek çok aşiretin merkezi otoriteye bağlılığı gerçekleştirilmiş oldu.
  Kafam karıştı, Kesinlikle alay tesis edilmeyecek, yazmışsınız. Konu Hamidiye ''Alayları'' oysa.
  Düşünüyorum, o halde vurun !

 3. #3
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,665

  Alıntı erkut Nickli Üyeden Alıntı
  Alıntı İlteriş Nickli Üyeden Alıntı
  . Kesinlikle alay tesis edilmeyecek, eğitim maksadıyla aşiretler birleştirilmeyecek,
  Kafam karıştı, Kesinlikle alay tesis edilmeyecek, yazmışsınız. Konu Hamidiye ''Alayları'' oysa.
  Savaş olmadığı dönemlerde alay oluşturulmayacak. Olduğu dönemlerde ise merkezi otoritenin veya ordu kumandanlarının emri ile sadece savaş zamanında birleştirilecekti. Yani normal zamanlarda bölükler biçiminde hareket edilecek savaş zamanı alay pozisyonuna geçilecek. Hatta 4 alaydan bir liva oluşturulacak. Her halde bu gayri nizami silahlı kuvvetleri daha rahat kontrol edebilmek için böyle bir girişimde bulunulmuş. (En azından Kürt aşiretlerin birleşmesini engellmek için)

  Selametle.
  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

 4. #4
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,665

  HAMİDİYE ALAYLARI TEŞKİLİNDE YER ALAN AŞİRETLERİN DETAYLI BİR LİSTESİ
  Y.PRK.BŞK.31/107.1310(1892)

  Hazreti Padişahın eseri olarak teşkil buyrulan Hamidiye süvari Alaylarının Aşiret isimleri ve erkek nüfus miktarı ve kuvvet derecelerini gösterir cetveldir.

  Erzurum vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Celali22002 alay teşkil etmişlerdirİş bu Aşiret Beyazıt sancağı dahilinde Ararat dağı eteklerinde balıklı göle kadar uzanan hat üzerinde bulunan sıradağlara yerleşik olup, ziraatları çok azdır. Hayvan alış verişi ve komşuluk münasebetiyle Rusya ve ıranla ticaret muameleleri vardır.İş bu aşiretin büyük kısmı Rusya ve İran da bulunup şekavetle meluftur ve ekseriyetle Osmanlı hududu dahilinde bulunan Abağa nahiyesine hücum ederler bununla beraber bereketli Hamidiye teşkilatının tamamıyla tesis edilmesi halinde bunların hepsinin itiat dairesine alınması ve ve ıslahları kuvvetle beklenilir.
  Zilanli-------2 alay teşkil etmişlerdirBir kısmı Elaşkurd Karakilise’nin ilerisinde ve balıklı gölünün sol sahilinde Sinek Dağı civarında ve bir kısmı da bulanık kazası dahilinde meskundur.
  Cemedanlı900-10001 Alay teşkil etmişlerdir Elaşkurd Karakilisesi gerisinde bulunan kılıç gediği civarında yerleşiktir.
  Gayet terbiyeli bir Aşiret olup muharebeden sonra Kars civarından buralarda gelmişlerdir
  Ademanli18002 alayBeyazıt sancağında İran hududundan başlayarak Diyadin kazasıyla hamur nahiyesinde ve ala dağda meskun büyük bir aşirettir. Bir kısmı da Van vilayeti
  dahilinde Erciş kazasının zilan deresinde yerleşik olup, Heyderanlılardan ayrılmadırlar.
  Sipki35003 alayBeyazıt sancağının Entap kazasında ve Murat Suyu'nun sağ sahilinde ki vadide ve bir kısmı da Patnos nahiyesi civarında yerleşik olup, az bir kısım da
  Elaşkurd ve Diyadin kazalarında yerleşiktir. Teşkilatı Hayriye'ye ilk defa giren bu Aşirettir.
  KarapapağErkek Nüfusu1 alay teşkil etmişlerdirBeyazıt sancağına tabi Karakilise Sıraçli kabilesi kazası civarında ve balıklı gölünün gerisinde yerleşik olup, muharebeden sonra bu taraflara iskan eylemiş gayet cüretli ve askerlikte fevkalade maharetli ve terbiyelidirler.
  Karapapağ Taştan Ağa Takımı12001 alay teşkil etmişlerdirSıraçlı kabilesiyle bir aşiret olup, Entap(Tutak) kazasında kılıç gediği gerisinde yerleşiktirler.
  Heyderanlı35004 alay teşkil etmişlerdir.İş bu Aşiretin bir kısmı Erzurum vilayeti dahilinde Beyazıt sancağına bağlı Patnos ve Hamur nahiyelerinde yerleşik olup, diğer kısımları Van vilayeti dahilindedir. Aşiretler içerisinde en büyük ve kuvvetli bu Aşirettir.

  Sivas vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Karapapağ Miralibeg Kabilesi15001 alay teşkil etmişlerdirSivas Vilayetinin Kangal kazası dahilinde yerleşik olup, muharebeden sonra, Kars’ın Çıldır mıntıkasından hicret etmişlerdir. Kendileri askerlik ve Silahşorlukta olağan üstü mahir olup, harp esnasında ve Kars ordusunda pek çok faydaları görüldüğü gibi harbin bitimine kadar sebat ederek yiğitliklerini ve koruyuculuklarını ibraz etmişlerdir ve bu sefer Hamidiye teşkilatı hayriyesine dahil olup 600 mevcutlu mükemmel bir alay teşkiline muvaffak olmuşlardır.

  Musul vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Ertoşi18001 alay teşkil etmişlerdirİş bu Aşiret Musul vilayeti dahilinde ve Padişah arazisinde meskun olup yaz mevsiminde Van Vilayetinin Norduz Dağı yaylaklarına giderler. Cesaretli ve terbiyeli bir Aşirettir. Musul vilayeti dahilinde diğer pek çok Aşiret mevcut ise de, 4. ordu dairesi dışında bulunmasından ve o taraflara gidilememesinden dolayı haklarında lazım gelen malumat tamamıyla elde edilememiştir.

  Diyarbekir vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Kargeci ve Şeyhan35001 AlayDiyarbekir Sancağı'nın Siverek kazasında ve çöl tarafında 8 saat mesafede ki yerlerde meskun olup bir alay teşkil ederek, ilkbahara
  kadar da bir alay daha teşkil edecektir.
  Kikiçerkan1924-------------
  Kikikselman8901 alayMardin ile Resuleyn (Ceylanpınar) arasında yerleşik olup hepsi süvari ve askerlikte mahirdirler ve bir alay teşkil etmişler ise de bir alay daha teşkil etmeleri beklenir.
  Degori1292------------
  Milli10111 alayMardin ile Nusaybin ve Cizre kazaları arasında yerleşik olup bir alay teşkil etmişlerse de, ilkbaharda bir alay daha teşkil edecekleri beklenilir. İş bu Aşiretler ziraatla uğraşıp hayvan alış verişiyle meşgul olup Arap ve Kürtçe konuşup fertlerinin hepsi askerlikte mahirdirler.
  Milli101183 alaySiverek kazası dahilinde bulunup Mardin, Urfa, Zor sancakları arasında ki çölde devamlı bir surette göçebe yaşarlar. Yazları Elazığ dağlarına kadar giderler. Her ne kadar 3 alay teşkil etmişler ise de, nüfus mevcudiyetine göre, bir yeni alay teşkil etmesi beklenilir.
  Miran ve Keçan2692 2 alayİş bu Aşiret öteden beri hükümetin itiatı altında bulunup senelik hayvan vergilerini tamamıyla devlet hazinesin 6000 lira kadar vergi vermektedirler. Kış mevsiminde Cizre, Musul arazisinde ve yazları da Van Vilayetinin Norduz Dağı yaylaklarına gidip, Cizre kazasına bağlıdırlar. Evvelce ve şu anda Aşiret reisi Mustafa Paşa kulları Padişahın muvaffakiyeti sayesinde 2 alay Hamidiye süvarisi teşkil ederek kıymetli bayrakları kendisine teslim etmiştir.

  Diyarbekir vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Arap Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Teyi400 çadır 2000 nüfustur1 alay teşkil etmişlerdirTeyi Aşireti Cobır Aşiretinden fazladır. Her ikisinin de senenin çoğu müddetinde bazen Nusaybin ve bazı vakitlerde de, Musul ve Sincar taraflarında çadırlarını kurarlar.
  Cobır2000 nüfus------Bu Aşiret teyi Aşiretine nispetle azınlıkta kalır.
  henüz teşkilati hayriyeye dahil olmamıştır.
  Şemır10000 çadır-----Daimi surette çadırda yaşayıp meskeni olmadığından Mardin Musul Urfa, zor ve Bağdat çöllerinde gidip gelmekte ziraata alışık olmadıklarından küçük baş
  hayvan ve deve alış verişleriyle meşkul olup, teşkilatı hayriyeye dahil olduğu taktirde de, tahmini mevcudu 15 alaydan fazla teşkilata müsaittir.
  Turbi
  Bekare
  Ğename60000 erkek-----İş bu Aşiretler 3.4. ve 5. derecelerde sayılırlar Nusaybin Resuleyn Mardin ve Musul havalisinde göçebe olarak bulunup hepsi süvari fakat ayrı Aşiretlerden olmaları sebebiyle kısmen teşkilata dahildir. Tamamının tahmini nüfusu 60000 erkek olan iş bu Arap Aşiretlerinin hepsi cesur ve askerlikte maharet sahibi olup bu sefer Padişahın iltifatına mahzar olduklarından peyder pey teşkilatı hayriyeye dahil olunmaları dünyada en mümtaz olmak şartıyla 15 süvari Alayı teşkil edecekleri beklenilip, dahil olduklarında hem çöl havalisini imar ve nehde devlet hazinesini deve ve davar Rüsümu olarak külliyetli miktarda gelir elde edileceği tabiidir.
  Gravyan250----------
  Bızıniyan800----------
  Şükran500----------
  Kselilan700----------
  Ksafıştan300-----Çatak kazasında meskun olup umumi piyade teşkilatı hayriyeye dahil değildirler. Hertoşi Aşiretinden ayrılmadırlar.

  Bitlis vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Hesenanlı50005 alayMelazkurd ve Bulanık kazalarıyla Muş civarında yerleşik olup, büyük bir Aşirettir. Birlik ve beraberlikleri iyicedir.
  Cibranli45004 alayMuş sancağının Varto kazasıyla Göynük nahiyesinde ve Hınıs kazasıyla, Genç sancağı dahilinde meskun olup, fertleri cesur ve binicilikte mahirdirler.
  Şırnak7000----------
  DergolAdeti meçhul----------
  BerdoyiseglaAdeti meçhul-----Botan ve Erdek kazalarında meskun olup teşkilati hayriyeye dahil değildirler.
  KsoytiAdeti meçhul----------
  Motki9500----------
  Beleki2500----------
  Sason15000-----Bitlis ve Muş sancakları dahilinde olup hepsi piyade teşkilata dahil değildir.
  Ertoşi600-----Culemerg civarında meskun olup henüz teşkilati hayriyeyi Şahaneye dahil değildirler.
  Dostiki700----------
  Bünyamin4000----------
  Deri1200----------
  Hereki850-----Gever(Yüksekova) kazası dahilinde meskun olup kısmen piyade ve kısmen süvaridirler teşkilata dahil değildirler
  Herek8500----------
  Ğeroti3000----------
  Şirvan2200----------
  Dızra3000----------
  Bıradost kanireş2100-----Şemdinan kazasında meskun olup kısmen piyade ve kısmen süvaridirler. Teşkilata dahil değildirler
  Oramar1200----------
  Doskan2500-----Oramar kazasında meskun olup. Umumi piyadedir. Teşkilata dahil değildirler.
  Qartoş800----------
  Bezeneş1000----------
  Bezde700----------
  Rikan1100-----Çal kazasında meskun olup umumi piyadedir. Teşkilata dahil değildir.
  Ziberi1100----------
  Berberiyi bala12000----------
  Dostiki1200----------
  Mızuri5000-----İmadiye kazasında meskun olup hepsi piyadedir. Teşkilati hayriyeye dahil değildir.
  Hertoşi2000-----Culemerg kazasında meskun olup umumisi piyadedir. Teşkilata dahil değildir
  Lavin700----------
  Selah300----------
  Marunisi1000-----Culemerg kazasının Lavin nahiyesinde meskun olup, teşkilata dahil değildir.
  Goli500----------
  Senedi1400----------
  Ğodi8000-----Culemerg kazasının gole nahiyesinde meskun olup hepsi piyade ve teşkilata dahil değildirler
  Hertoşi2000-----Çatak kazasının nordız nahiyesinde meskun umumi piyade teşkilata dahil değildirler
  Kodan1200----------
  Mamxeran900----------
  Zırkan500----------
  Elbegi260----------
  Bırusii550----------
  Gerobiyan280----- Beytüşebap kazasında meskun olup hepsi piyade teşkilata dahil değildir ve hertoşi Aşiretinden ayrılmadırlar.
  Zırkanli25002 alayİş bu Aşiret Erzurum şehrinin güney kısmanda bulunan Palandöken Dağı'nın orta tarafından yukarı Tekman ve aşağı Tekman nahiyeleriyle Hınıs suyu ve ovasında meskun ziraat ve hayvan alış verişiyle meşkul cesur bir Aşirettir.

  Van vilayeti dahilinde Hamidiye Alayları sayısına dahil olan Aşiretlerin isim ve kuvvet dereceleri

  Aşiret İsmiErkek NüfusuKuvvet derecesiDüşünceler
  Heyderanlı18002 alayBargıri kazasına bağlı Abağa nahiyesinde meskundur.
  Muhammed Sıdık Beg takımı Heyderanlı20002 alayErciş kazasında ve süphandağı eteklerinde meskundur.
  Emin Paşa takımı Heyderanlı10001 alayAdilcevaz kazası dahilinde Sarısu nahiyesinde yerleşiktir.
  Hacı Temır Paşa takımı Mıkori12001 alayMahmudi kazası dahilinde yerleşiktir.
  Takori10001 alayMahmudi kazası dahilinde yerleşiktir.
  Şemsiki 10001 alayMahmureyi Hamid kazasında yerleşiktir.
  Millan11001 alayMahmudi kazasında yerleşiktir.
  Şikevft15001 alayAbağ kazası dahilinde ve İran hududu üzerinde meskundur
  Mikori, Takori, Şemsiki, Milan ve şikevft Aşiretleri----------Şikakilerden olup, İran hududu civarında askerlikte mahir ziraat ve hayvan alışverişiyle meşkuldürler.
  Şiyoli13001 alayVan Gölü'nü doğu sahilinde ve Van içinde yerleşik ziraatla uğraşırlar
  Yoli 7002 bölükVangölünün batı sahilinde Bargıri kazasına bağlı arnes nahiyesinde yerleşiktirler
  Ademanlı 1800bir buçuk alayErciş kazası dahilinde Zilan deresinde
  yerleşiktir.
  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

 5. #5
  MUSTAFA MERİÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Yaş
  41
  Mesajlar
  34

  İlteriş hocam, 1919-1921 yılları arasında görülen TBMM' ne karşı ayaklanmalar döneminde Urfa Milli Aşireti Ayaklanması 'nın Hamidiye Alayları ile bir bağlantısı, ilgisi varmıdır? Ayaklanmayı çıkaran aşiret , bu alaylardan güç almış olabilir mi? Buna benzer bir soru öğrencim tarafından bana sorulmuştu. Düşünce ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

 6. #6
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,665

  Öncelikle belirtmeliyim ki böyle bir soru soran öğrenciyi cam fanusta saklamak lazım.

  Şahsi fikrim şudur ki; Hamidiye Alayları'nın dağıtılması Milli Aşireti'nin ve diğer aşiretlerin Osmanlı'ya olan bağlılığını azaltmıştır. Bunu Milli Aşiret Ayaklanması ile Hamidiye Alayları arasında bir bağ olarak görebiliriz.

  Şunu da gözden kaçırmamak gerek Hamidiye Alayları ve Aşiret Mektepleri'nde aldıkları eğitim pek çok Kürt’e askeri teknoloji ile donanım bilgisi ve bunları kullanabilmek kabiliyeti sağlamıştır. Bu da çıkan isyanlarda önemli bir etmendir.

  Sonuç olarak Milli Aşiret Ayaklanması İngiliz kışkırtmasına dayanan bir ayaklanmadır. Üstte yazdığım gibi Hamidiye Alayları'nın etkiside azımsanamaz.

  Selametle
  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

 7. #7
  MUSTAFA MERİÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  28.Kasım.2007
  Yaş
  41
  Mesajlar
  34

  Teşekkürler hocam. Bende ayaklanmayı çıkartanların Alay ve Aşiret Mekteplerinin kendilerine sağladığı askeri donanım ve eğitim avantajlarını kullanmış olabileceklerini belirtmiştim.

Bu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş