1. #1
  fuce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Aralık.2007
  Yaş
  41
  Mesajlar
  6  Arkadaşlar kadı Burhaneddin'in Akkoyunlular ile yaptığı ve ölümüyle sonuçlanan savaşın ismini bilen var mı?
  Sivas önlerinde olduğu yazıyor her yerde ama acaba bir savaş adı var mı ? 2. #2
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,665

  Ord. Prof İsmail Hakkı UZUNÇARŞILI'nın Anadolu Beylikleri ve Akkoyunlu, Karakoyunlu Devletleri adlı kitabında sayfa 188 ve 189 da ikilinin mücadelesinden kısaca bahsedilmiş, bir savaş adı yok.

  Kitabı Diyarbakriyya'da ahde vefasızlık gösteren Kadı'nın yanından ayrılarak maiyetindeki 600 adamıyla Divriği kalesine doğru çekilmiş olan Osman Beğ'in hükümdar tarafından takip edildiği ve Karabel mevkiinde (Sivas ve Divriği arasında yer alan Karabel, Zara'nın batısında Yılanlı dağı ucunda bulunmaktadır.) Kadı'nın maiyetindeki kuvvetleriyle Osman Beğ'e taarruz ettiği yenilen Kadı'nın Osman tarafından öldürüldüğü yazmaktadır.

  İncelediğim 2 kitaptada bir savaş adı yok. Zira kaynaklardan birinde Osman Beğ'in 600, Kadı'nın 1000 (bazılarında 4000, bazılarında 20000) kişilik kuvvetleri olduğu yazılmakta. Savaşın yeri konusunda bile çeşitli ihtilaflarlar var. Keza Kadı'nın hangi tarihte öldürüldüğü nerde öldürüldüğü gibi. Ama mevkiden isim çıkarabilirsek Karabel Savaşı diyebiliriz diye düşünüyorum.

  Selametle.
  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Bu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş