1. #1
  Caxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  10.Temmuz.2011
  Yaş
  27
  Mesajlar
  1  Merhaba arkadaşlar;

  Ne kadar ilgileniyorsunuz bilemiyorum fakat ben tarihi şahsiyetlerin yüzlerine çok önem veririm. Abdülmecid'den önceki Osmanlı padişahlarından en belirgin bir şekilde resmini çizdiren sultan Fatih'ti ve çok iyi bir şekilde ölümünden iki yıl önceki yüzü tabloya yansıtılmıştı.

  Merak ettiğim nokta şudur; kanuni sultan Süleyman'la ilgili birbirinden çok alakasız tablo dolanıyor etrafta. Meşhur ressam Tiziano'nun yaptığı iki eseri gördüm şuana kadar. Bunlardan biri bu;

  Padişahların resim tabloları Kanuni Sultan

  Biride bu;

  Padişahların resim tabloları Kanuni Sultan

  İlk resmin daha sonradan boyanmış olduğu ama iki resminde Tiziano imzalı olduğu söyleniyor. Fakat Tiziano Osmanlı topraklarına hiç adımını atmadığıyla ilgili bir duyum aldım ve bütün bu eserleri kendisine anlatılan betimlemelerden yola çıkarak yaptığını öğrendim.

  Öyleyse bu resimler ne kadar doğru? Kanuni'nin o dönemde kendisini çizdirdiği bir sanatçı yokmudur? Böyle bir resmin varlığı söz konusumudur? Ve bu eserlere ne kadar güvenebiliriz?

  Sorum ve tartışmam budur. Buyrun. 2. #2
  medetres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.Haziran.2009
  Yaş
  48
  Mesajlar
  124

  Kanuni Sultan Süleyman aslında kösedir lakin tüm portreleri sakallı yapılmıştır. (Mufassal Osmanlı tarihi c.2 s.791 )
  bilebildiğim kadarıyla Kanuni özellikle portresini yaptırtmamış ama avrupalı ressamların değişik portreleri var ayrıca minyatürlerde de değişik çizimleri var kişisel arşivimden bir kaç resim ekliyeyim,

  isterseniz değişik minyatürleride ekleyebilirim ,III.Selim bir portrtesini Kapıdağlı konstantine yaptırtır,Padişah, portresini pek beğenir. Konstantin'e, I. Osman'dan kendisine gelene kadar tüm atalarının, yani padişahların portrelerini sipariş eder. Konstantin bu siparişi guvaş tekniği ile hazırladığı bu portreler bugün Topkapı Sarayı'ndadır. III. Selim'in isteği üzerine, portreler gravürlenmek üzere Londra'ya gönderilir. Ne yazık ki III. Selim 1807'de tahttan indirilir ve bu nedenle de gravür siparişleri iptal edilir. Portreler daha sonra tahta geçen II. Mahmud'un emriyle 1815'te J. Young tarafından basılır. Gravürler için hazırlanan bakır levhalar ise Topkapı Sarayı'na iade edilmiştir. Kapıdağlı Kostantin, Osmanlı padişah portreciliğine yenilik getirmiştir. Daha önceki portrelerde, padişahlar bir sedire oturmuş veya ender olarak at üstünde görünürdü. Bu seride ayakta duran padişahlar bir madalyon çerçeveye yerleştirilmiştir. Avrupa tarzındaki yarım boy portreler 3/4 profılden gösterilmiştir. Portrelerin altında başka bir çerçeve içinde padişahların yaşamından sahnelere yer verilmiştir. Bu kalıp 19. yüzyıl padişah portrelerini yapanlara örnek teşkil etmiştir.
  Kostantin'in, döneminde ün yapmış, başarılı bir portre ressamı olduğu anlaşılmaktadır. J. Young ondan "İstanbul'da yaşayan taşralı bir Rum ressam" diye söz eder ve sanatını çok över. Kökeni bakımından Kapıdağlı olduğu anlaşılan ressamın nerede yetiştiği, ustasının kimliği bilinmemektedir. Ancak portrelerindeki doğal yüz ifadeleri, başarılı fırça tekniği ve kullandığı yumuşak ışık, onun Batı resim tekniklerini iyi bildiğini gösterir.
  Portrelerinde kıyafet ayrıntılarına büyük özen göstermesi, onun bu dönemde çok yaygın olan kıyafet albümlerini de resimlemiş olabileceğini düşündürür.


  umarım faydalı olabilmişimdir
  DÜNYA OSMANLININ ADALETİNE MUHTAÇ...

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş