1. #1
  ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.Nisan.2007
  Yaş
  44
  Mesajlar
  6,665  Fatih Sultan Mehmet
  Fatih sultan Mehmed 29 Mart 1432'de Edirne'de doğdu. Babası sultan İkinci Murad, annesi Huma Hatun'dur. fatih sultan Mehmed, uzun boylu, dolgun yanaklı, kıvrık burunlu, adaleli ve kuvvetli bir padişahtı. Devrinin en büyük ulemalarından birisiydi ve yedi yabancı dil bilirdi. Alim, şair ve sanatkarları sık sık toplar ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırır ve bunları incelerdi.

  Hocalığını da yapmış olan Akşemseddin, fatih sultan Mehmed'in en çok değer verdiği alimlerden biridir. fatih sultan Mehmed, gayet soğukkanlı ve cesurdu. Eşsiz bir komutan ve idareciydi. Yapacağı işlerle ilgili olarak en yakınlarına bile hiçbir şey söylemezdi.

  Fatih sultan Mehmed okumayı çok severdi. Farsça ve Arapça'ya çevrilmiş olan felsefi eserler okurdu. 1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı.

  Bilime büyük önem veren fatih sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul'a getirtirdi. Nitekim astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul'a geldi. Ünlü Ressam Bellini'yi de İstanbul'a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Şair ve açık görüşlüydü.

  Fatih sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi. Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.

  20 yaşında Osmanlı padişahı olan sultan İkinci Mehmed, İstanbul'u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak fatih ünvanını aldı.

  Hz.Muhammed'in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul'un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran fatih sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı.

  Orta Çağ'ı kapatıp, Yeniçağ'ı açan Cihan İmparatoru fatih sultan Mehmed, Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe'de vefat etti ve fatih Camii'nin yanındaki fatih Türbesi'ne defnedildi.


  YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
  DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
  FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
  ALTIN ÜYE OLUN.
  AYRINTILI BİLGİ İÇİN Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...


  Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

 2. #2
  *SüRgÜn* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.Ekim.2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  424

  ''Kılıcın Hakkını Unutma!!''
  Fatih,İstanbul'u fethetmiş ordusunun başında şehre gidiyordu.Bir derviş önüne fırlayıp atının yularına yapıştı:
  ''Padişahım!'' dedi, ''Unutma sakın,İstanbul'u biz dervişlerin sayesinde fethettin.''
  Fatih hafifçe gülümsedi.Elini kılıcına atıp yarıya kadar sıyırdı:
  ''Baka derviş,doğru söylersin,ama şu kılıcın da hakkını unutma!''
  Böylece işlerin yalnızca duayla değil,çalışkanlık ve duanın birleşmesiyle halledilebileceğini belirtmiş oldu..

  *SüRgÜn*

  KAYNAK:Resimli Osmanlı Tarihi
  Ŧคгยкรคl

 3. #3
  *SüRgÜn* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.Ekim.2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  424


  Fatih Sultan Mehmed'in Bosna Ruhbanlarına verdiği ahidname:

  Ŧคгยкรคl

 4. #4
  *SüRgÜn* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.Ekim.2007
  Yaş
  26
  Mesajlar
  424


  Fatih Sultan Mehmed'in ''demokrasi fermanı'' bir manastırda bulundu!!!...

  Ŧคгยкรคl

Bu Konu için Etiketler

RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap

Giriş

Giriş