Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...
By Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

Suriye’de Dünyanın en eski duvar resmi


Fransız arkeologlar, Suriye’nin kuzeyinde, kırmızı, siyah ve beyaz renkler kullanılarak yapılmış 11 bin yaşında bir duvar resmini günyüzüne çıkardıklarını açıkladı.

ŞAM - Ekibin lideri Eric Coqueugniot, 2 metrekare alanı kaplayan resmin, Halep’in kuzeydoğusunda, Fırat Nehri kıyısındaki Neolitik çağ yerleşimi Djade El-Mughara’da yapılan kazılarda ortaya çıkarıldığını kaydetti.

Coqueugniot, resmin modern bir yapıta benzediğini, resmi gören kimi kişilerin, resmi İsviçreli ünlü ressam Paul Klee’nin eserlerine benzettiğini söyledi.

Karbon testiyle resmin İ.Ö. 9000 yılları civarında yapıldığını belirlediklerini belirten Coqueugniot, bunun yakınında başka bir resim daha bulduklarını, ancak bu resmin günyüzüne çıkarılmasının gelecek yılı bulabileceğini bildirdi.

“Dünyanın en eski duvar resmi” olduğu belirtilen resmin, gelecek yıl Halep Müzesi’ne taşınacağı belirtiliyor. Bölgede, 1990’dan beri kazı çalışmaları yürütülüyor.

Uzmanlar, Suriye’deki Djade El-Mughara yerleşiminin, Suriye ve Türkiye’nin güneyindeki çok sayıdaki Neolitik yerleşimden biri olduğunu, bu yerleşimlerin birbirleriyle ilişki içinde oldukları ve barışçı bir değiş tokuş ilişkisi yaşadıkları yolunda veriler olduğunu kaydediyor.

Bugüne dek keşfedilen en eski resim olarak bilinen ve Çatalhöyük’te bulunan resmin, Suriye’de bulunandan yaklaşık 1500 yıl daha genç olduğu belirtiliyor.