Osmanlı'dan Lozan'a Batı'nın Paylaşım ProjeleriSUNUŞ

Tarihini bilmeyen ve ona sahip çıkmayan toplumların geleceğine sahip çıkması mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu’nun külleri üzerinde kuruldu. O Osmanlı İmparatorluğu’dur ki dünyada çok nadir olarak görülen 600 yıl yaşamını sürdürmüş ve bugün toplumumuzun maalesef peşinde koştuğu Avrupa ülkelerinin o dönemdeki krallıklarına dahi yardım etmiş, yönetiminde bulunan ülkelerin dinine, diline ve kültürüne dokunmamış bir bakıma o ülkeleri sadece yönetmiş, onlara adeta insanlık dersi vermiş bir imparatorluktur.

Bu İmparatorluk, toprakları üzerindeki kaynakların bir VAHA niteliğinde olması nedeniyle her zaman diğer ülkeleri cezbetmiş, özellikle Avrupa ülkelerinin ihtirasının ve bitmeyen Paylaşım arzularının sonucu maalesef bu ülkeler tarafından yıkılmıştır.

İşte o yıkıntıların külleri üzerinde Atatürk, arkadaşları ve aziz şehitlerimiz tarafından ancak Misak-ı Milli sınırları içerisinde kalan ülkemiz kurtulabilmiş ve Lozan Antlaşması ile dünyaya kabul ettirilmiştir. Bugün de aynı ülkeler tarihten ders almamış olacaklar ki yine bu senaryolarını gündeme getirmeye çalışmakta, TRUVA atları yaratarak yandaşlarıyla beraber ülkemize gölge
düşürmeye uğraşmaktadırlar. İnanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak birinci görevimiz tarihin bütün bu gerçeklerini bilerek ülkemize sahip çıkmaktır. İşte “Osmanlı’dan Lozan’a Batının Paylaşım Projeleri” sempozyumu Başkent Üniversitemiz tarafından bu nedenle düzenlenmiştir. Bu sempozyumun sonuçları ile ülkemizin geleceğine katkı sağlayacağına inanıyorum.

Üniversitemizin Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne ve katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Mehmet HABERAL
RektörSadece Üyeler Linkleri Görebilir...