Merhabalar Arkadaşlar;
    Milli Eğitim Personeli arasında bir dayanışma var mı yok mu?
    Bence yok. Neden mi?
    Çocuğumu ilköğretim okuluna yazdıracağım bu sene ama şimdiden bir sıkıntı bastı.
    İstediğim okula öğretmen olmama rağmen çocuğumun kaydını yaptıramıyorum.
    Nedeni ise ikamet ettiğim adres kayıt yaptıracağım okulun bölgesinde değilmiş.
    Bu cevabı verenler ise okul idarecileri…
    Yanı aslı öğretmen olan ama aslını unutanlar(Bütün idarecileri değil böyle davrananlara sözüm)…
    Fakat toplumda subay , doktor , eczacı, mühendis, hakim vb. meslek gruplarının ve torpili olanlar için böyle bir kural uygulanmamakta….Bunlar kapıda karşılanır adres filan sorulmadan kayıt işleri yapılır.
    Şimdi diğer meslek gruplarındaki dayanışmaya bakarsak bizden daha iyiler …..
    Sağlıkçı sağlıkçıyı, polis polisi, maliyeci maliyeciyi her zaman destekler, ellerinden gelen yardımı birbirlerinden esirgemezler.
    Ama biz ise birbirimize düşman oluruz birbirimizi çekemeyiz, olacak işlerimizi engelleriz.
    Aslında bir eğitim çalışanı olarak benim çocuğumu istediğim devlet okuluna yazdırmam hakkım değil mi? Bizim için MEB böyle bir kolaylık sağlayamaz mı?
    Eğitim camiasının bir ferdi olarak siz meslektaşlarımdan görüş ve yorum bekliyorum.

Sayın Hocam,
    Sizin çalıştığınız okulda dayanışma yok sanırım.Bu da sizin okuldaki idarecilerden kaynaklanıyor olabilir.Benim çalıştığım okulda idareciler her zaman öğretmenlerinin yanındalar ve dayanışma içindeler.

ben kendi okulumda böyle bir sorun yaşamadım. Başka bir okula veya il ilçe milli eğitime gittiğimde yaşadığımı yazdım. Sanki bir birimize düşman gibiyiz.Anlattığım olay geçen sene anasınıfına kayıt için gittiğimde yaşadığım olaydı. Bu senede aynısını yaşayacağım.
    İstediğim bu camianın içindeysek bizinde bu konularda ayrıcalığımızın olması....

umuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bazı zihniyetlerler değişmeli bir işin yapılma olasılığı varsa araya adam koymadan yapmak lazım.Bu şekil yapılırsa aracılar da aradan çekilmiş olur.Kendi kurumumuzda böyle bir ayrıcalık yapılmalı mı derseniz başkalarına yapılıyorsa şayet öğretmen öğretmene de yapmalı zorluk çıkarmamalı diye düşünüyorum.
    Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.<br />OFLU/TARİHÇİ<br /><br />

raltar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MEB bünyesinde öğretmen ve aile fertlerine yönelik kolaylıkların sağlanması idareci ve diğer öğretman arkadaşların insiyatifi ile çözülegelmiş olmasına rağmen(Daha çok bu kolaylık kendi okulunda sağlanamaya çalışılmaktadır),sözkonusu bu kolaylıklar her zaman geçerli olmamaktadır.Serberk üyemizinde belirttiği gibi sorunlar her an karşımıza çıkagelmektedir.Bu sorunların bir kısmı çözülebilir ve insiyatif gerektiren konular olabileceği gibi,istenilsede yardımcı olanamayacak bir konu olabilir.

Bugüne kadar öğretmenlerin sorunlarını dinleyip,çözüm üreten bir kurum,makam veya mekanizma bakanlık bünyesinde kurulabilmiş değil.Üst mercilerin sadece emir ve talimat verdiği MEB bürokrasisi maalesef siyasi iktidarın(Hangisi olursa olsun) köşe kapmaca yeri olmuştur.

Diğer tarftan,sendikaların sadece kendi üyelerine yönelik gayretleri ve özellikle ekonomik konulara odaklanmaları beklentilere cevap verememektedir.Hatta öğretmen camiasının bütünleşmelerinde bir engel gibi durmaktadırlar.

Sonuç olarak;öğretmenler,en basit konularda bile çaresizlik içerisine düşmelerinin,kendilerini dinleyecek bir merci bulamamakta olmasının önlenmesi için mutlaka "öğretmen sorun çözüm" birimleri kurulmalıdır.Sendikların da öğretmenlerin özlük haklarına yönelik çalışmalarını daha çok ön plana getirmeleri gerekmektedir.Böylece kolaylıklar insiyatifle değil,doğal haklar olarak halledilmelidir.

Saygılarımla.
    Başlıgıg yükündürtümüz,tizligig sökürtümüz / Başlıya başeğdirdik,dizliye diz çöktürdük.

Sevgili kardeşim katılıyorum. Maalesef yok. Ben de sizin yaşadığınıza benzer bir sorun yaşadım. Üstelik müdür olan arkadaşla müdür olmadan önce aynı okulda çalışmıştık, yardımcı olacağını düşündüm, üstelik iyi de anlaşırdık. Ama adres sorunu çıkardı kabul etmedi. Sonra hali vakti yerinde güçlü bir tanıdığın çocuğunu, öğretmen değil bu kişi, okuluna kayıt yapılmasına izin verdi. Ama meslektaşını istemedi. Makamlar insanları galiba değiştiriyor. Saygılar.