Türkiye'de Tarih Programlarının İncelenmesi ve Geliştirme Çabaları

Yrd. Doç. Dr. Kemal KOÇAK

Ortaöğretim kurumlarında tarih öğretimi; Türk Tarih Kongreleri, Millî Eğitim Şûraları, Kalkınma plânları ve öğretim programları ile çerçevelenmiş, ders kitaplarında anlamını bulmuştur.

Tarih öğretiminde; Heyet-i İlmiyeler, 1 ve 2. Türk Tarih Kongreleri ve İkinci Millî Eğitim Şûrası kararları ile Beşinci Beş Yıllık Kalkınma Plânı Millî Kültür Özel İhtisas Komisyonu Tarih Alt Komisyonu Raporu etkili olmuştur.

Türk Derneği, Tarih-i Osmanî Encümeni, Asar-ı İslâmiye ve Milliye Tedkik Encümeni, Türk Ocakları, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti ( daha sonra Türk Tarih Kurumu ), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu belirleyici rol oynamıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı; Anayasa, 430 sayılı Tevhid-i Tedrisat Kanunu, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile kalkınma plân ve programları doğrultusunda millî eğitim hizmetlerini yürütmek üzere kurulmuştur. Millî Eğitim Bakanlığınca, eğitimde meydana gelen yeniliklerin ve araştırmaların sonuçları programlar yoluyla okullara ulaştırılır. Programlar ulaşılacak hedefleri, bu hedeflere ulaşabilmek için seçilecek ve belli ilkelere göre düzenlenecek muhtevayı, uygulanacak metodu destekleyici araç, kitap ve teçhizatı, hedeflere ne dereceye kadar ulaşıldığını belirten değerlendirme kriterlerini kapsar.

Tarih öğretiminde meydana gelen gelişmeler, öğretim programları vasıtasıyla öğrenci, öğretmen, yönetici ve denetici (müfettiş)lere dolayısıyla okullara ulaşır. Programda öngörülen tarih öğretiminin " bireysel temel " öğrencide anlam bulması ya da gerçekleşmesi; eğitim - öğretimden sorumlu öğretmen, yönetici ve deneticilerin " tarih anlayışı-tarih öğretimi " ilişkisini kavrayan, bu ilişkiyi öğrenciye bilgi, beceri, tutum, değer, davranış ve alışkanlık kazandırmak için uygulayan ve kontrol eden sorumlulukta olması gereklidir.

Ortaöğretim kurumlarında tarih öğretiminin gerçekleşebilmesi, tarih programının uygulanma derecesi ile doğru orantılıdır. Tarih programının hazırlanması kadar, asıl önemlisi programın uygulanması ve değerlendirilmesidir.

Makalenin tamamına ulaşmak için tıklayınız.