Hiç bir evraka abdestsiz imza atmadım...

Sultan Abdülhamid Han, âcil bir iş zuhur edince, gecenin hangi vakti olursa olsun uyandırılmasını ister, ertesi güne bırakılmasına rıza göstermezdi. Bu hususta mâbeyn başkatibi Es’ad Bey, hatıratında şöyle demektedir:

“Bir gece yarısı, çok mühim bir haberin imzası için Sultan’ın kapısını çaldım. Fakat açılmadı. Bir müddet bekledikten sonra tekrar çaldım, yine açılmadı. ‘ Acaba Sultan’a emr-i Hakk mı vâki oldu? ‘ diye endişelendim. Biraz sonra tekrar çaldım, bu sefer kapı açıldı ve Sultan elinde bir havlu ile kapıda göründü .Yüzünü kuruluyordu. Tebessüm etti:

‘ – Evlad ! Bu vakitte çok mühim bir iş için geldiğinizi anladım. Kapıyı daha ilk vuruşunuzda uyandım, ancak abdest aldığım için geciktim; kusura bakma!.. Ben bu kadar zamandır milletimin hiçbir evrakına ebdestsiz imza atmadım...Getir imzalayayım!... ‘

Ve besmele çekerek evrakı imzaladı.”

Hattâ zevcesi, Abdülhamid Han'ın bu husûsiyetiyle alâkalı olarak, onun yatağının başında dâimâ temiz bir tuğla bulundurduğunu ve bununla yataktan kaltığında çeşme mahalline kadar abdestsiz yere basmamak için teyemmüm aldığını, sebebini sorduğunda da kendisine; " Bunca Müslümanların halîfesi olarak, biz sünnet ölçülerine dikkat etmezsek, ümmet-i Muhammed bundan zarar görür!..." dediğini nakleder.
    Batılılar geldiklerinde ellerinde incil,bizim elimizde ise topraklarımız vardı.Bizlere gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler.Gözlerimizi açtığımızda ise bizim elimizde incil onların ellerin topraklarmız vardı..

Şimdi bu evliya mertebesindeki sultana birde kızılsultan diyenler var.

Hadi o lakabı takan kuyruğu yaralı olanları anladık.

Ya mal bulmuş mağribi gibi buna atlayan sözüm ona adı Türk, dini İslam olanlara ne oluyor,
    işte onu anlamakta güçlük çekiyorum.

Hele hele maksatlı tarih kaynaklarını referans alarak bu her biri evliya olan sultanlarımıza
    oğlancı, kadın düşkünü, kardeş katili, vatan haini vs. yakıştırmalar yapan ve atasına
    sövüp sayanları hiç mi hiç anlayamıyorum...
    ZİL ÇALDI İMTİHAN BAŞLADI... Güzel ve çetin bir imtihanın, aynı güzellik ve çetinlikte ki sorularına cevaplar verip durmuyor muyuz zaten ? Hem de Adem (A.S.) ve Havva Anamız’ dan bu yana...  Gelin bu gün verdiğimiz bütün yanlışları silip, yerine doğru cevaplar yazalım. ÇÜNKÜ, İMTİHANIN BİTİŞ ZİLİ HER AN ÇALABİLİR...