Çanakkale .. Ebedileşen zafer , bir devrin battığı yer .. Bağımsızlık Savaşı ' nın ilk müjdecisi , Türkiye Cumhuriyeti ' nin önsözü ve '' Ya İstiklal Ya Ölüm '' tarihi emrini veren ölümü mavi gözleriyle korkutan kumandanın bağımsızlık şartını koyduğu yer ..

Belki bu kadar ağır bir savaştan Türkiye , Türkiye olarak çıkamazdı ama onlar Türk askeriydi ! Vatanlarını el oğluna vermemek için Çanakkale ' yi '' Allah Allah ! '' diye inlettiler . Süngülerinin ucuna taktıkları yürek , düşmanın silahından üstündü . Binlerce Kınalı Hasanlarımız kuru toprağı , vatan sevgisi ile dolup taşan kanlarıyla suladı . 18 Mart günü bağımsızlığa aşık isimsiz kahramanlarımız Çanakkale ' de düşmana geçit vermedi , topraklarının üzerine başka bayrak diktirmedi !

Ağlıyordu analar .. Ağlıyordu eşler , yetim kalan çocuklar , nişanlısı cepheden dönmeyen kadınlar .. Ağlıyordu ışıldayan güneşin yerini alan kapkara bulutlar .. Birisi daha ağlıyordu hıçkıra hıçkıra , gizli ve içten .. Bir Türk öldürmeye çalıştığı Fransız ' ı kurtarmaya çalışıyordu .Fransız Generali Bridges nedenini sorduğunda aldığı ''' Benim kimsem yok , istedim ki o kurtulsun anasının yanına dönsün . '' cevabı karşısında gözyaşlarını tutamamıştı . Çünkü Türk askerinin göğsünde Fransızınkinden daha ağır bir süngü yarası vardı . Bu olayla savaşta bile Türkler asillikleriyle , davranışlarıyla düşmanlarını kendine hayran bırakmayı başarabildiklerini ispatlamıştı .

Tarihin , savaşın akışını Çanakkale ' de Nusret Mayın ' ın gemisinde kalan son 26 mayın belirlemişti . Seyit Onbaşı belirlemişti . Nasıl da kaldırdı o 275 kiloluk mermiyi ? Başının üstünde taşıdığı vatan sevgisi , bağımsızlık inancı merminin ağırlığından baskın çıkmıştı . Kınalı Hasan belirlemişti . Anasının vatana kurban ettiği kınalı kuzusu belirlemişti . '' Mavi Gözlü Dev '' belirlemişti . Metrekareye 6.000 mermi düşen savaşı mehmetçiklerimiz belirlemişti .

Çanakkale bir destan değil , bir gerçektir . Yurdun her köşesinde tek bir amaç uğruna ölmeye gelenlerin vatanıdır . Vatanı kurtarmak pahasına çocuğunun üstünden örtüyü alan kadınların vatanıdır . Çanakkale kulaklarına yenilginin fısıldanamadığı Mehmetçiklerimizin vatanıdır .

Ey Mehmetçikler !
O gün şart koydunuz kendinize , hem de içten bir şart . '' Ya İstiklal Ya ölüm ! ''

İrem KILIÇ