ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Merhaba arkadaşlar

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı muhabbetle selamlayarak söze başlamak istiyorum. En son durumumuz hakkında net bir açıklama yapmaya çalışacağım.

1- Tarih 1 dersinde bir sorun yok aynen devam ediyoruz.

2- Tarih 2 dersinin zorunlu alınanında sorun yok. Sitemizdeki plan geçerli. Lakin planınızın 12/09/2011 uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. (En altta.)

3- Tarih 2 nin yanında 2 saatlikte seçmeli tarih varsa planın 4 saatlik yapılması gerekiyor. (Ortaöğretim programlarının uygulanması ile ilgili yazı) Yazılılar ise 2010/8712 sayılı genelge gereği 4 saatlik derse göre yapılacak (3 saat yani) e-okula ayrı 2 ders gibi girilecek. Öğrencinin bu derslerden kalması durumunda tek ders gibi değerlendirilecek.

4- İnkılap Tarihinde problem yok yeni müfredat ve sitemizdeki planla devam ediyoruz.

5- Tarih 3 dersi zorunlu ders olmadığı için sorun yok. 2 veya 4 seçilebiliyor. (3 seçilemez) Ya 2 saatlik yada 4 saatlik plan kullanacaksınız. Yazılılarda ona göre.

6- 12. sınıflarda eski haftalık ders çizelgesi ve yeni müfredatlar uygulanmakta. ÇTDT önceliklidir. Onun yanında seçmeli tarih varsa öncelik tarih 11 dedir. Eğer tarih 11 önceki sınıflarda alınmış ise öğrencinin önceki yıllarda aldığı derslerden zümre kararı ile karma plan yapılabilir. (Sadece bu seneye özel.)

Tüm öğretmen arkadaşlarımın ve öğrencilerimizin yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Selametle.

NOT: 3 ay tatilimiz hakıkında sözler söyleniyor. (ki ben sadece 5 gün izin kullandım. 3 ay tatil yapan varsa haber versin) Ama değişiklikler okulun açılmasına bir hafta kala yapılıyor ve okul açıldıktan sonra da devam ediyor. Bana sanki bu 3 aylık tatiller sadece sözün söylendiği il merkezinde yapılıyor gibi geldi. Bu değişiklikleri okullar kapanınca haber verip bizi seminere alsalar (veya adam gibi açıklama yapsalar) ne olurdu sanki.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Sadece tarihçiler değil birçok meslektaşımız talim terbiyeye muhabbetlerini (!) sundular. Müfredatlar kimseyi tatmin etmediği için yap-boz tahtasına dönüyor/dönecek.

Ne istenen öğrenci profili ile ders kitapları uygun, ne de sistemin genel yapısı istenilenleri gerçekleştirmek için yeterli.

Tatiller meselesinde ve öğretmen yeterlilikleri konusunda birçok yanlış anlayış var. Şu ana kadar birçok arkadaşımız onlarca seminere katılmıştır, fakat hepsinden duyduğumuz ortak söz şu ana kadar yapılan seminerlerin, hem de akademisyen ve denetleme makamında olanlar tarafından verilmesine rağmen faydasız olduğudur. Aynı zihniyetle (bu hükümetle sınırlı değil öncesinde de aynıydı) yapılan hiçbir eğitim fayda vermeyecektir. Sistem baştan ele alınmadıkça istenen değişim yaşanmayacaktır.

Okullar açılmadan 3 hafta önce program değişikliği ne kadar garip bir şey. 2000'de de ilköğretim de defaatle yaşanmıştı. Eklenmesi gereken bir konu varsa bir genelge yollarsın, şu konuya da yer verin dersin olur biter. Çıkarılması gereken demiyorum, zaten kopuk kopuk metinlerle ne kadar tarih okunabilir ki... Talebe kitabı açar açmaz sayfa renginden soğuyor. Çocuklara düşünmeyi öğretsen kitap dışına çıkınca sınavdan ne yapacağız korkusu yakalıyor.

Akîl adamlara ihtiyaç var, taklide değil. Çökmekte olan bir sistemi kendimize entegre etmeye çalışıyoruz. Zirvelere çıkış takip edilir, uçurumdan düşüş değil.

Ne diyelim, Allah faydalı ve mutlu bir sene geçirmemizi ve geçirtmemizi lutfetsin.

Merhaba ,
    Bulunduğum okulda 12.sınıf (sözel) Ç.T.D.T ana ders olarak kabul edilmiş ve haftalık ders proğramına ayrıca " 2 saatlik Seçmeli Tarih Dersi " ilave edilmiş.
    T.T.K.B. (ki , mutad olduğu üzre saygılarımı yollarım )sitesinde ; "Genel Liseler 12. Sınıfta Okutulacak Alan Dersleri Çizelgesinde" Ç.T.D.T dersi yok. Bu ders yalnızca " Genel Liseler 12. Sınıfta Okutulacak Seçmeli Dersler" Çizelgesinde bulunmakta ve ve başka da bir Tarih Dersinden bahsedilmemektedir.
    Buna göre :
    1- Ben, T.T.K.B. Sitesini doğru okuyup-yorumladım mı ?
    2-Yanlış okuduysam ve idarecilerimiz doğru okuyup-yorumladılarsa ,"12.Sınıf Seçmeli Tarih Dersi"nde (Sözel) hangi konuları işleyeceğim ?
    İyi günler dilerim

Hocam, çok yoğunsunuz biliyorum ama; yeni programa uygun olmayan planların linklerini iptal edebilirseniz, karışıklığın önüne geçilebilir.

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni bir tablo hazırlayacağım hocam en kısa zamanda
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını