EĞİTİM VE KÜLTÜR ALANINDA İNKILAP HAREKETLERİ

MİLLİ EĞİTİM

1.Türk Milletinin Amacı Nedir?
Uygarlıkta en son düzeye ulaşmaktır. Bu amacı gerçekleştirecek eğitim politikasında belli esaslara dayanması gerekir.

2.Eğitim Politikası Hangi Temellere Dayanır?
1)Eğitim sistemi MİLLİ olmalıdır: İnkılâbımız Türk milliyetçiliğine dayanır. Atatürk’ün millilik anlayışı’’birleştirici, bütünleştirici ve toplayıcıdır.
2)Eğitim sistemi ÇAĞDAŞ olmalıdır: Verilecek eğitimin, toplumsal hayatın ihtiyaçlarını karşılayıcı, çevre koşullarına ve çağın gereklerine uygun olması gerekir.
3)Eğitim sistemi LAİK olmalıdır: Laik eğitim ve öğretim, milli bütünlüğün sağlanmasında büyük önem taşır. Fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek eğitimin laik olması ile mümkündür.

3.Eğitim Sisteminde Gözetilecek Esaslar Nelerdir?
1)Öğretim birliğinin sağlanması.
2)Öğretimin yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması.
3)Eğitimde erkek ve kız çocuklarının eşitliğinin sağlanması.
4)Eğitimin, öğretilen bilginin hayatta kullanılabilir olmasını sağlaması.
5)Eğitim programlarının, sosyal hayatın ve çağımızın ihtiyaçlarını karşılaması.
6)Eğitim programlarının bilimsel olması
7)Eğitim ve öğretimde disiplin olması: Atatürkçülükte, eğitim ve öğretim alanında disiplin, başarının esasıdır. Atatürk bu zorunluluğu şu sözleriyle açıklamaktadır:’’ Hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi özellikle öğretim hayatında sıkı disiplin, başarının esasıdır…’’

4.Eğitimde Esas Nedir?
Cumhuriyetin ve demokrasinin korunmasıdır. Türk genci, en sağlıklı yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu içtenlikle inanmalıdır.

5.Eğitimde Düşünce Özgürlüğünün Temeli Nedir?
Her sorunu karşılıklı ve olgun tartışmalarla çözme erdemi olmalıdır.

6.Eğitimde Uygulanacak İlkeler Nelerdir?
Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve İnkılâpçılıktır.