Ege adalarına yaptığı seferler II. Mehmet'in (Fatih Sultan Mehmet) karada olduğu kadar denizlerdeki egemenliğine ve deniz ticaretine verdiği önemi gösterir. Ege ve Karadeniz için stratejik bir önemi vardı Osmanlı Devleti için.

Limni adasında << Tini mahtum >> yani ''Mühürlü Toprak'' adıyla bilinen toprağın Fatih Sultan Mehmet için ayrı bir önemi vardı.
    Bu toprak Hristiyan inancına göre her yıl 6 Ağustos tarihlerinde çıkarılırmış.

Fatih Sultan Mehmet için bu toprağın zehirlenmeye, yılan sokmasına hatta vebaya bile ilaç olabileceğine olan inancı << Tini mahtum >> 'a olan ilgiyi arttırmış.
    Bu toprak çıkarıldıktan sonra çeşmede yıkanır, asılır, bezlerle saklanır ve mühürlendikten sonra saraya gönderilirmiş.

Topraktan yiyecek, içecek ve saklama kapları yapıldığı gibi ülkeye gelen yabancı konuklara da armağan edilirmiş.

Kaçak olarak bu toprağı ele geçiren, satan olursa bunu yapanların kelleleri vurulurmuş.

<15.yy Osmanlı Gerçekleri> 'nde buna yer veren bir eğitimci yazar olarak teşekkür borçluyum.
    Konu nusretk tarafından (02.Haziran.2016 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.

ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nusret Hocam "Tini Mantum" mu "Tini Mahtum" mu?
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Tini Mahtum..."h...n..sorunu
    ..Sizin mesajınızı geç gördüm...Saygılarımla

Yazı içersinde "Mahtum" diye geçiyor..Bir tek başlıkta Sisteminizden "h' yapabilirsiniz..Buradan teknik nedenle olmuyor..Sevgi..Saygı..Tüm Portal üyelerine.."Ben Haliç" kitabım..Tarih..Anı..Mitoloji...Gezi...Şiir...Foto ğrafla..Bir semtin tarihi..

Giriş

Giriş