1. Orta Asya Türk devletlerinde Eğitim anlayışı hakkında bilgi veriniz.
2. Osmanlı Eğitim anlayışının temel amaçları nelerdir.
3. Cumhuriyet döneminde yaygın eğitim ile ilgili En Önemli amaç ve faaliyetleri yazınız.
4. Aşağıda verilen bilgilerin hangi Osmanlı bilim adamlarına ait olduğunu yazınız.
  • Hem devlet adamı hem de Hukukçuyum. Mecelle adlı hukuk kitabının oluşturulmasında katkılarım oldu.
  • Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan biri olan, 17. yüzyılda Osmanlı'da yaşamış Türk bilginidir.
  • Seyahatname’nin girişinde seyahate duyduğu ilgiyi anlatırken bir gece rüyasında Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'i gördüğünü, ondan "şefaat ya Resulallah" diyerek şefaat isteyecek yerde, şaşırıp "seyahat ya Resulallah" dediğini, bunun üzerine Sevgili Peygamberimiz'in ona gönlünün uyarınca gezme, uzak ülkeleri görme imkanı verdiğini yazar.
  • Coğrafi yapıtların en önemlisi olan Cihannüma, Osmanlı Coğrafyacılığı'nda yeni bir çığır açmıştır. ……….Batı'da tanınan en ünlü yapıtı Keşfü'z-Zünun an Esamü'l-Kütübi ve'l-Fünun'dur
  • Osmanlı denizci. Dünya haritaları ve denizcilik kitabıyla tanınmıştır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmiyor. 1465-1470 arasında Gelibolu'da doğdu. Kahire'de öldü. Asıl adı Muhiddin Pirî'dir.

5. Osmanlıda Şehzade eğitimi hakkında bilgi veriniz.
6. Orta Asya Türk devletlerinde Bilimsel çalışmalar var mıdır. Açıklayınız.
7. Aşağıdaki cümleleri Doğru – Yanlış Olarak gruplandırınız.

• Sultaniler ilk öğretim düzeyinde eğitim vermek amacıyla kurulmuştur ( )
  • Osmanlıda İlk anaokulu Resmi olarak 1914 yılında açılmıştır.( )
  • İlk öğretim III. Selim döneminde zorunlu hale gelmiştir. ( )
  • Fatih zamanında açılan medreslerin genel adı sahnı seman medreseleridir. ( )
  • Osmanlıda ilk medrese Orhan bey zamanında İznikte açılmıştır. ( )

8. Türk islam devletlerinde Atabeylik kurumu hakkında bilgi veriniz.
9. İlk beylikler ve Anadolu Selçuklular zamanında kurulan medreselere 5 örnek yazınız

10. Aşağıda verilen klasik dönem Osmanlı eğitim sistemine ait boşlukları doldurunuz.

ÖrGün Eğitim .................................................. ....................... Yaygın eğitim .................................................. .........
Saray ........................... .............. Sıbyan Mektebi................

.......................

................................
Mahalleler ,
Cerre çıkma,konak ve ev eğitimi

..........

.........
Harem....
..........................................
.................................................. ......................................İş Hayatı.................................................. ...................................