Nusret Karaca

Yaz dinlencelerimin içinde gittiğim, gezdiğim, gördüğüm her mekânı tanımak, buralarla ilgili ayrıntıları kağıtlara not etmek alışkanlık oldu. Yeren yönetimlerin ‘Halkla İlişkiler’ ya da ‘Basın-Yayın’ bürolarını ziyaret edip oralardan yeni dostlar edinmiş olarak İstanbul’a dönmek…

Şimdi Burhaniye’deyim… Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biride. Adramyttion-Ören-Kemer-Burhaniye…

Sn. Fikret Akova’nın belirttiği gibi Ege Bölgesi’nin doğal güzelliklerini gözler önüne cömertçe serdiği kadar, Truva-Assos-Bergama kentlerinin yakınında yer alması, Yunanlılardan, Makedonyalılara, Perslerden, Lidyalılara kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış şirin bir ilçe Burhaniye. Sn. Akova, Araştırmacı Yazar Yücel Aras’ın ‘’Yaşayan Kent’’ adlı kitabının önsözünde Burhaniye Belediyesi’nin tarihinin gelecek kuşaklara aktarılması çalışmalarına büyük önem verdiğini vurguluyor. Burhaniye Arkeoloji Derneği’nin ve Yücel Aras’ın da, bölgenin tarihi, ekonomik yapısını inceleme çalışmaları da övgüye değer.

Halkla İlişkiler’ den dostlar, İstanbul’dan gelen konuğunu güler yüzle karşılıyor. Armağanlarını alıp, okuyup, derleyip yazıya dökmek için ayrılıyorum yanlarında ve kaplıcalar, kaynak suları diyarı Antik Adramyttion liman şehrinden…

Burhaniye doğal şifalı sularının bolluğu ve doğanın mucizesi zeytinyağı ve Alpler’ den sonra dünyanın en yoğun oksijen oranı içeren havasıyla adeta bir sağlık merkezi. Ören’in doğal örtüsü ‘’Doğal ve Tarihi Sit Alanı’’ kapsamında. Bu bölge M.Ö. 1443 yılında MYSİA bölgesi halkı tarafından kurulmuş ve Antik Çağ’da Adramyttion’a bağlı kalmış Lidya Kralı Alyattes’in oğlu ve Lidya Kralı Krezüs’ün kardeşi Adramys (M.Ö. 677) tarafından Eunos’un güneyinde bir tepe üzerinde (Ören) inşa edilmiş ve Adramyttion adını da buradan almıştır. O dönemde anayasası, bölge mahkemeleri, hayıt ve böğürtlenlerinden kremi ile ünlenmiş Adramyttion.

Roma, Bizans, Selçuklu, Karesioğulları ve Osmanlı egemenliğinde yaşayan kent 1484 yılında bölgedeki su kemerlerinden dolayı Kemer, 19. yy. da da Sultan Abdülhamit’in oğlu Burhanettin’e atfen, Burhaniye adını almıştır.

Burhaniye’de kültürel-sanatsal etkinliklerde sosyal yaşamın bir parçası, vazgeçilmezi olmuş. Adeta bir yaşam biçimine dönüşmüş.

Şimdi Pelitköy’de bir çay bahçesindeyim. Zeytin ağaçları altındaki masamda, hafif bir müzik ve rüzgar eşliğinde kağıdım ve kalemimle kucaklaşıyorum her zamanki gibi. Yanımda kitaplar, broşürler ve dostlarımın armağanları…

Yedi saatlik bir yolculuk sonrası sizlere ulaştıracağım tuttuğum notları.
    Şimdi izin verin, gözümün önünde yayılmış sahile doğru yürüyeyim. Artık doğayla, tarihle, masmavi denizle, dalgalarla kucaklaşma zamanı.
    Kalemim ve kağıdım dinlensin biraz.
    Çünkü burası Burhaniye…
    Kültürlerin aydınlıkla buluştuğu kent…

Adramytteion(Burhaniye)

Giriş

Giriş