MEB, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 28.03.2013 tarih ve 18 sayılı kararında;

" Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabiliir."

denilmektedir. Dolayısıyla önceki yıllarda ki uygulama sona ermiş olup, tarih ve seçmeli tarih için ayrı ayrı en az 2 sınav yapmak gerekmektedir.

Plan nasıl yapılır sorusunun cevabı için MEB'in yaptığı bir açıklama bulunmamaktadır. Şahsi kanaatim 4 saatlik plan yönündedir. Zaten sitemizde yayında olan planda bu yöndedir. Çünkü seçmeli tarih dersinin kazanım sayısı çok az ve ünitenin tamamını kapsamayacak durumdadır. Örneğin 1. ünitede saadece 4 kazanım bulunmaktadır. 4 kazanımdan yola çıkarak 1300-1453 arasını kapsayan bir plan yapılması çok saçma bir uygulama olacaktır.

Kararda; farklı öğretmenler tarafından okutulabilir demektedir. İdareniz ile görüşüp aynı öğretmenlerin okutmasını sağlamanızı tavsiye ederim. Ayrı öğretmenlerden doğabilecek sorunları sizin takdirinizze bırakıyorum.

Nihayi olarak;

1- Planı 4 saatlik yapmanızı
2- Aynı öğretmenin 2 derse de girmesini
3- Tarih dersinden 3 sınav, seçmeli tarih dersinden 2 ayrı sınav yapmanızı (Hatta sitemizde yapılan planda 2. yazılıda hem tarihin 2. yazılısı, hemde seçmeli tarihin 1. yazılısını, 3. yazılıda hem tarihin 3. yazılısını hemde seçmeli tarihin 2. yazılısını aynı hafta içinde yapınız. Yazılı yaparken seçmeli tarih sorularının seçmeli tarih kazanımlarına göre -planda altları çizilmiştir- yapılacağını unutmayınız.) (İkinci parantez olacak ama Böylece canım ülkemdeki her türlü değişikliğe hazır olursunuz.) (3. parantez, yok ben aynı hafta 2 tane tarih yazılısı, 2 tane seçmeli tarih yazılısı yapacaksanız, 4 saatlik planımızdan 1 yazılıyı silip 2 ve 3. yazılıyı 1 ve 2. yazılı yapmayı unutmayınız.)
4- Hangi uygulamayı yaparsanız yapın zümrenize yazmayı unutmamanızı

tavsiye ederim.

NOT: Unutulmamalıdır ki Meb ile tek bağlantım öğretmen oluşumdur. Yazılılar ayrı yapılır dışında bir açıklama yoktur. Nacizane tavsiyedir. Sitemizi düzenli olarak takip ediniz. Her türlü görüş, önerinizi bu başlık altından bildirebilirsiniz.