ilteriş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MEB, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 28.03.2013 tarih ve 18 sayılı kararında;

" Dil ve Anlatım, Seçmeli Dil ve Anlatım; Tarih, Seçmeli Tarih ve Matematik, Seçmeli Matematik gibi derslerin değerlendirmeleri Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin hükümlerine göre ayrı ayrı yapılır. Bu dersler, farklı öğretmenler tarafından okutulabileceği gibi aynı öğretmen tarafından da okutulabiliir."

denilmektedir. Dolayısıyla önceki yıllarda ki uygulama sona ermiş olup, tarih ve seçmeli tarih için ayrı ayrı en az 2 sınav yapmak gerekmektedir.

Plan nasıl yapılır sorusunun cevabı için MEB'in yaptığı bir açıklama bulunmamaktadır. Şahsi kanaatim 4 saatlik plan yönündedir. Zaten sitemizde yayında olan planda bu yöndedir. Çünkü seçmeli tarih dersinin kazanım sayısı çok az ve ünitenin tamamını kapsamayacak durumdadır. Örneğin 1. ünitede saadece 4 kazanım bulunmaktadır. 4 kazanımdan yola çıkarak 1300-1453 arasını kapsayan bir plan yapılması çok saçma bir uygulama olacaktır.

Kararda; farklı öğretmenler tarafından okutulabilir demektedir. İdareniz ile görüşüp aynı öğretmenlerin okutmasını sağlamanızı tavsiye ederim. Ayrı öğretmenlerden doğabilecek sorunları sizin takdirinizze bırakıyorum.

Nihayi olarak;

1- Planı 4 saatlik yapmanızı
    2- Aynı öğretmenin 2 derse de girmesini
    3- Tarih dersinden 3 sınav, seçmeli tarih dersinden 2 ayrı sınav yapmanızı (Hatta sitemizde yapılan planda 2. yazılıda hem tarihin 2. yazılısı, hemde seçmeli tarihin 1. yazılısını, 3. yazılıda hem tarihin 3. yazılısını hemde seçmeli tarihin 2. yazılısını aynı hafta içinde yapınız. Yazılı yaparken seçmeli tarih sorularının seçmeli tarih kazanımlarına göre -planda altları çizilmiştir- yapılacağını unutmayınız.) (İkinci parantez olacak ama Böylece canım ülkemdeki her türlü değişikliğe hazır olursunuz.) (3. parantez, yok ben aynı hafta 2 tane tarih yazılısı, 2 tane seçmeli tarih yazılısı yapacaksanız, 4 saatlik planımızdan 1 yazılıyı silip 2 ve 3. yazılıyı 1 ve 2. yazılı yapmayı unutmayınız.)
    4- Hangi uygulamayı yaparsanız yapın zümrenize yazmayı unutmamanızı

tavsiye ederim.

NOT: Unutulmamalıdır ki Meb ile tek bağlantım öğretmen oluşumdur. Yazılılar ayrı yapılır dışında bir açıklama yoktur. Nacizane tavsiyedir. Sitemizi düzenli olarak takip ediniz. Her türlü görüş, önerinizi bu başlık altından bildirebilirsiniz.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    DOSYA İNDİRMEKTE SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?
    FORUMA DESTEK OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?
    ALTIN ÜYE OLUN.
    AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Ölmek yenilmek değil yüceltmektir şanını

Açıklamanız için çoook teşekkür ederim.Sene başı zümresini de bir an önce yayınlarsanız çok memnun olurum Saygılar.

Hazırlamaya başladım ama uzun sürecek hocam. İnşallah yarın akşama yetişir.
    YAZILI KAĞIDI HAZIRLAMAK NE KADAR ZAMANINIZI ALIYOR? Soru Bankamızı ziyaret etmek için tıklayınız.
    ALTIN ÜYE OLUN.

Belirttiğiniz üzere, durmadan değişiklik yapıldığı için aynı öğretmenin dersleri alması ihtiyat açısından güzel olur.
    Sınavların ayrı ayrı yapılması ise açık olarak verilmiş. O sebeple aynı hafta iki sınav yapılması en güzeli.
    Allah bu işle uğraşanları, hem öğretmenleri hem öğrencileri düşünen, insanların gücünü hesap edebilen, günü birlik değilde asırları düşünerek plan yapan insanlar eylesin. Bu insanların emanete ehil olma liyakatları yoksa, layıkları bahşeylesin.

Alıntı atahoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah bu işle uğraşanları, hem öğretmenleri hem öğrencileri düşünen, insanların gücünü hesap edebilen, günü birlik değilde asırları düşünerek plan yapan insanlar eylesin. Bu insanların emanete ehil olma liyakatları yoksa, layıkları bahşeylesin.
    Canı gönülden AMİNNN
    ALTIN ÜYE OLUN.

Bekliyoruz hocam kolay gelsin.

Hocam okulumuzdaki diğer tarih öğretmeni arkadaşlarımızla naçizane bir düşüncemiz oldu şöyle ki;2 saatlik Tarih dersinde 2 saatlik tarih planını uygulayalım ; diğer Seçmeli Tarih dersinde de Tarih dersi müfredatındaki ''kültür ve medeniyet '' konularını işleyip oradan sınav yapalım buna uygun da yıllık plan hazırlayalım diyoruz.Sizce nasıl olur?

hocam bizim okulda 10.sınıf tarih derslerine ve 10.sınıf seçmeli tarih derslerine ben giriyorum aynı sınıflar.ve ben 4 saatlik planı uygulayacam.
    1.zümrede belirtmelimiyim
    2.nasıl ayrı ayrı sına yapacam gecen yıl 3 sınv apıp 2 dersede aynı notları yaptık simdi nasıl olacak
    tesekkürler

Alıntı kaganka Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam okulumuzdaki diğer tarih öğretmeni arkadaşlarımızla naçizane bir düşüncemiz oldu şöyle ki;2 saatlik Tarih dersinde 2 saatlik tarih planını uygulayalım ; diğer Seçmeli Tarih dersinde de Tarih dersi müfredatındaki ''kültür ve medeniyet '' konularını işleyip oradan sınav yapalım buna uygun da yıllık plan hazırlayalım diyoruz.Sizce nasıl olur?
    Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 12.09.2011 tarih ve 134 sayılı Kurul Kararı ile yayınlanan Tarih 10 müfredatında seçmeli tarihin ayrı kazanımları var hocam. O sebeple çok mümkün gözükmüyor. Orada ki kazanımlara göre yapacaksanız sorun yok. Kazanımlara göre plan yapacaksanız durumu zümrede bildirin. (Benim yaptığım zümreyi kullanacaksanız, ben 4 saat plan diye karar almıştım. Onu bulup düzeltin.)
    ALTIN ÜYE OLUN.

Alıntı tarihciyiz23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bizim okulda 10.sınıf tarih derslerine ve 10.sınıf seçmeli tarih derslerine ben giriyorum aynı sınıflar.ve ben 4 saatlik planı uygulayacam.
    1.zümrede belirtmelimiyim
    2.nasıl ayrı ayrı sına yapacam gecen yıl 3 sınv apıp 2 dersede aynı notları yaptık simdi nasıl olacak
    tesekkürler
    1. Benim hazırladığım zümreyi kullanacaksanız belirtildi.
    2. Tarihten 2, seçmeliden 2 sınav olacak. (Ben zümrede 3+2 biçiminde karar aldım. Birşeyler değişirse ihtiyatlı davranmak adına) Ben bu derse girsem aynı hafta yaparım yazıları. Böylece öğrenci 2 defa çalışmış olur. Tabi seçmelinin sınavını kazanımlara göre yapacağınızdan daha bir kültür medeniyet ağırlıklı olur.
    ALTIN ÜYE OLUN.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 Sonuncu