Osmanlıda müzikle ilgilenen padişahlarla ilgili bir ödevim var ne kadar arasamda bulamadım yardımcı olurmusunuz ??

3. Selim bestekar padişahımız(Ey Gaziler Yine Yol Göründü)
    Ey gaziler yol göründü
    Yine garip serime
    Dağlar taşlar dayanmaz
    Benim ah u zarime
    Uçan kuşlar dayanmaz
    Benim ah u zarime

Dün gece yar kapısında
    Yastığım taş idi
    Altım toprak üstüm yaprak
    Yine gönlüm hoş idi
    Kal sağlıkla kömür gözlüm
    Bir yana sen bir de ben

Ey gaziler yol göründü
    Yine garip serime
    Dağlar taşlar dayanmaz
    Benim ah u zarime

Padişah Vahdettin (Hicran ile dil hastayım)
    "Hicran ile dil hastayım/ Ümmid ile nalan/ Gel sineme gel kalbime gir ruhuma yaslan/ Mecnuna ben oldum halef ey ruh-i gazalan."

Faik Ali Bey'in güftesinden Sultan Vahdeddin'in bestelediği rast şarkıda memleketin içine düştüğü durum böyle anlatılıyor.

Bestesi ve güftesi kendisine ait bir başka eserde ise "ma'mure yurdlarımızdan çıkan siyah duman"ı tasvir ediyor Osmanlı'nın son padişahı. İçinde bulunduğu ruh halinden izler taşıyan ferahnak eserde milletine ise şöyle sesleniyor: "Açsın bu hab-ı gafleti ey milletim uyan/ Bitmez mi hab-ı gafletin ey milletim uyan

bestekâr olan Dördüncü Mehmed'in "Şah Murad" mahlasını taşıyan 15'e yakın saz ve söz besteleri vardır.

bestekâr olan Birinci Mahmud "Sebkati" mahlası ile şiirler yazmış ve eserler bestelemiştir. Bestelerinden sadece birkaç saz eseri günümüze ulaşabilmiştir.

Sultan İkinci Mahmud,Ney üflemiş ve tambur çalmıştır. Sözleri de kendisine ait olan Hicaz Kalender'i en ünlü eseridir.

Abdülaziz ney ve lavta çalardı. Çeşitli saz ve sözlü eserler bestelemiş olan padişahın Şevkefza Evcara ve Muhayyer makamlarında bestelediği eserler günümüze kadar gelmiştir
    Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum! Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim, Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim! Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım. Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!