2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜRGENTEPEŞEHİT AHMET YAŞAR ANADOLU LİSESİ
TARİH 10 DERSİ 1. DÖNEM 2. YAZILI SINAVI
ADI SOYADI:
SINIF NO:
I-AşağıdakiBoşlukları uygun kelimelerle doldurunuz. (15x2=30puan)
Mohaç savaşı- Reform- Tekfur -Rönesans- millet sistemi- Cihan hakimiyeti- seyfiye- derbentçiler- mekkari taifesi- kalemiye- Fetret Devri-brujuva- Aforoz-mesen sınıfı- ilmiye- Osman Bey- Sahn-ı Seman Medreleri- Süleymaniye Mederesleri- Kırım'ın Fethi- Rodos'un Fethi- Çaldıran savaşı- Otlukbeli Savaşı- Turnadağ Savaşı- Preveze Deniz Savaşı- Cebre Deniz Savaşı-

1-14 ve 15 yy.larda Avrupa’da Bilim sanat ve mimari alanlarındaki gelişmelere …………………………………… denir.
2-Osmanlı devletinde halkın ırk ve milliyet esasına göre değil de inanç temeline dayalı yönetilmesine ………………………….…………………………. denir.
3-Osmanlı devletinde yönetenler 1 ……………………….. 2………………………… 3…………………………….…… olarak üçe ayrılır.
4-Osmanlıda Ticaret yollarının güvenliğini sağlayan ve denetimini yapanlara ……………………………..……….. denir.
5-Coğrafi Keşiflerin sonunda sanat bilim ve edebiyata değer veren sınıfa …………………………………….…….. denir.
6-Fatih Sultan Mehmet Tarafından açılan Medreselerin adı ……………………………………………………………..……….dır.
7-…………………………………………………………………………1475 yılında fethi ile Karadeniz Türk gölü Haline gelmiştir.
8-Akkoyunlu devleti ile Osmanlı devleti arasında 1473yılında yapılan savaşın adı ……………………………………dır.
9-Günümüzde donanma günü olarak kutlanan meşhur deniz zaferimiz ………………………………………………….dır.
10-Osmanlı devletinin en kısa sürede kazandığı Meydan savaşı 1526 yılındaki …………………………..……………. dır.
11- Yavuz döneminde Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında ……………………….Savaşı yapılmıştır.
12- Papaların ve din adamlarının Tanrı adına belge karşılığı bağışlamasına ………………………. denir.
13- ilk Osmanlı parası ……………………….döneminde bastırılmıştır.
14- 1402-1413 arasında yaşanan taht mücadeleleri ile geçen döneme ……………………….denir.
15- Anadolu’daki Bizans valilerine……………………….denirdi.

II-Aşağıda verilen tabloda Yavuz sultan selimin seferleri verilmiştir. Seferlere aitsavaşları yazınız. (3x4=12 puan)
İran seferi Mısır Seferi
A A
B B
III-Aşağıdaki Çocuklar olmak istedikleri meslekleri size söylüyorlar sizden onları okullarına ulaştırmanız isteniyor.(3x4=12 puan)
A)Tıp alanında Eğitim almak istiyorum
B)Ben devlet adamı olmak İstiyorum
C)Ben Esnaf olmak İstiyorum
D)Ben Mehter takımında yer almak İstiyorum
( )Medrese ( )Askeri Okul
( )Lonca ( )Enderun
IV. AŞAĞIDAKİ SORULARDA UYGUN OLAN ŞIKKI İŞARETLEYİNİZ. (4x3= 12 Puan)
1- Aşağıdakilerden hangisi Fatih döneminde Anadolu’da siyasi birliğin sağlanması için mücadele edilen devletlerden biri değildir?
A) Trabzon Rum İmp. B) Akkoyunlular C) Karamanoğulları D) Candaroğulları E)Danişmentoğulları
2- Karadeniz’in bir Türk gölü haline gelmesi aşağıdaki yerlerden hangisinin fethiyle gerçekleşmiştir?
A) İstanbul B)Amasra C) Rodos D) Kırım E) Azak
3- Aşağıdakilerden hangisi coğrafi keşiflere katılmamıştır?
A) Galileo B) Amerika Vespuci C) Del kano D) Vasko Dö Gama E) BartelmiDiyaz
4- Aşağıdakilerden hangisi Rönesans’ın İtalyada başlamasının nedenlerinden birisi değildir?
A) İtalya da serbest düşünce ortamının bulunması
B) Antik Helen ve Roma dönemine ait eserlerin İtalya da yer alması
C) Katolik Kilisesinin özgür düşünceyi desteklemesi
D) İtalya’nın Akdeniz ticareti ile zenginleşmesi
E) İtalya’nın İslam uygarlıklarıyla yakın ilişki içinde olması
V-İstanbul’un Fethinin sebeplerinden ve sonuçlarından tanesini 2’şer yazınız?(4 puan)
VI- Coğrafi keşiflerin sonuçlarını yazınız (10 puan)
VII- Avrupa’da görülen Reform hareketlerinin Osmanlıda görülmemesinin sebepleri nelerdir? (10puan)
VIII- 1533 İstanbul Anlaşması’nın ve 1555 Amasya Anlaşmalası’nın önemlerini yazınız. (10puan)