Tanzimat Fermanı (3 Kasım 1839)
    Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından hazırlanan ferman 1.Abdülmecid'in onayıyla 3 Kasım 1839'da ilan edildi. Diğer ismi "Gülhane Hattıhümayunu"dur.(Bu ismi ilan edildiği Gülhane Parkı'ndan almaktadır.) 1839- 1876 yılları arasına " Tanzimat Dönemi" denir. Bu dönemde yapılan yeniliklere "Tanzimat Reformları" denir.

Fermanın İlan Edilme Nedenleri:
    1) Kavalılı Mehmet Ali Paşa yani (KAMAP) isyanında Avrupa'nın desteğini almak.
    2) 1840 Londra Konferans'ında azınlık sorunun gündeme gelmesine engel olmak.
    3) Kavalılı Mehmet Ali Paşa (KAMAP) isyanı konusunda Osmanlı Devleti'nin lehine karar alınmasını sağlamak.
    4) Azınlıkları koruma bahanesiyle Avrupalı Devletlerinin Osmanlı Devleti'nin iç işlerine karışmasını önlemek.
    5) Rusya' nın Balkanlardan etkisini kırmak.

Fermanın Getirdiği Yenilikler:
    *Kanun Üstünlüğü: Herkes kanun önünde eşit olacak. Her gücün üstünde kanun gücünün olduğu kabul edilecek.
    *Askerlik: Askerlik tüm Osmanlı halkı için geçerli olacak ve belli süreye bağlanacaktır (kısacası askerlik vatani görev haline gelmiştir.Islahat Fermanında askerlik bedelli gibi olacak bu da ikisinin farklarındandır)
    *Vergi: Vergiler herkesin gelirine göre toplanacaktır
    *Güvenlik: Müslüman ve Hristiyan bütün halkın ırz,namus,can ve mal güvenliği devletin güvencesi altında olacaktır.
    *Adalet: Mahkemeler açık olarak yapılacak ve hiç kimse yargılanmadan cezalandırılmayacaktır
    *Torpil: Rüşvet alma adam kayırma (iltimas) yasaklanacak
    *Mülkiyet Hakkı: Herkes mal ve mülk sahibi olabilecek isterse satabilecek, miras bırakabilecek.(Müsadere Usulü kalktı.)

Not: Fermanın getirdiği yeniliklerin akılda kalıcı olması için şifre buldum.
    ŞİFRE: KAVGA eTMe "e" harfleri jokerdir.

Yazının Kaynakçası: Benim Kendi Notlarımdır.

''Hanım'' kardeşim öğretmeninin verdiği notların kaynakçasını ''benim kendi notlarımdır'' şeklinde gösteremezsin.istersen düzeltmeni yap kaynakça olarak notların sahibi öğretmeninin adını yaz.

Ayrıca demişsiniz ki ''Not: Fermanın getirdiği yeniliklerin akılda kalıcı olması için şifre buldum.
    ŞİFRE: KAVGA eTMe "e" harfleri jokerdir.''Şifrelemelerin kaynağını da ben düzelteyim sizin yerinize!! kpssozeti.blogspot.com

şifreyi kendim oturup yaptım demedim buldum yazdım dedim belirteyim