…SANAYİ İNKILABI VE OSMANLI DEVLETİ’NE ETKİLERİ…
    Her türlü üretim faaliyetinde kol gücünün yerini makine gücünün alması demek olan sanayi inkılabı, fen bilimlerindeki buluşların üretim alanında uygulanması 17.yüzyılda başladı. Sanayi inkılabı örgü ve iplik makinesinin yapılmasıyla dokuma üretiminde yaşandı.Denis Papin birçok deneme sonunda İLK BUHAR MAKİNESİNİ yapmaya başardı.Buhar makinesi İngiltere’de gemileri hareket ettirmek için kullanıldı.James Watt’ın ateşli pompa sistemini bulması makineleşmeyi hızlandırdı.

SONUÇLARI İSE;
    & Sanayi geliştikçe ham madde ihtiyacı arttı.
    & Toprak eski önemini kaybetti.
    & Demiryolunda gelişme ortaya çıktı.
    & Buharlı gemilerle ulaşım sistemi gelişti.
    & Büyük şirketler ve bankalar ortaya çıktı.
    & Tarımda makineleşmeye geçildi.
    & Kırsal kesimde işsizlik sorunu ortaya çıktı.
    & Şehirlere göç başladı.
    & İşçi sınıfının gelişmesiyle işçi hakları ve işçi sendikası ortaya çıktı.
    & Teknik ilerlemeye önem verildi. Bu yoldaki gelişmeler refahı arttırdı.
    & Aydınlanmacı düşünürler tarafından kapitalizm, liberalizm, sosyalizm ve komunizm gibi ekonomik ve siyasi akımlar ortaya çıktı.
    *KAPİTALİZM: Sermayenin , en temel üretim aracı olduğu ekonomik sistem veya üretim tarzı için kullanılan genel terimdir.
    *LİBERALİZM: Ferdi hürriyetleri konu alan ekonomik ve siyasi görüş. Liberal Demokrasi.
    *SOSYALİZM: Toplumcu ekonomik sistem.
    *KOMUNİZİM: Kişisel mülkiyeti reddeden ekonomik sistem.

OSMANLI DEVLETİ’NE ETKİLERİ İSE;
    Sanayi İnkılabı sonucunda Osmanlı Devleti’nde küçük atölyeler ortadan kalkmıştır,işsizlik artmıştır, dış ticarette denge iyice bozulmuştur.Osmanlı Devleti 19.yüzyılın ortalarından itibaren Avrupa mallarının istilasına uğramıştır. Kısacası sonuç olarak Osmanlı Devleti dışarıya ham madde satan ve dışarıdan mamül alan bir ülke haline gelmiştir. Ekonomide başlayan bu gerileme siyasi çöküşü de hızlanmıştır.Lonca Örgütü (Esnaf Dayanışma Örgütü) zayıflamıştır ve ortadan kalkmıştır.KISACASI; Osmanlı toprakları sömürgeleştirilmeye başlamıştır...

Yazının Kaynakçası: Benim Notlarımdır.

''Hanım''kardeşim kendin yazmadığın notların kaynakçasını benim notlarım olarak göstermen hiç etik bir davranış olmaz.Öğretmeninin yazdırdığı ya da fotokopi olarak dağıttığı notların kaynakçası ya o notları dağıtan öğretmenindir ya da öğretmenin de bir yazdan alıntı yaptıysa alıntı yaptığı yerdir.

Benim tarih öğretmenim asla fotokobi dağıtmaz ve de yazı yazdırmaz. Ben kendim konular hakkında detaylı araştırma kaynakları inceleyip kendime özet şeklinde not çıkarıyorum bir şeyi bilip bilmeden lütfen yorum yapmayın öğrenin,sorun ondan sonra yorum yapın tamam