Kadıköy’de sanata ve tarihe dair ne varsa iç içe yaşıyoruz. Hemen hemen her gün dolaştığımız Kadıköy sokaklarında ya bir kültür merkezi karşımıza çıkıyor kendimizi bir sanatsal etkinliğin içinde buluyoruz ya da tarihi bir yapı veya tarihi bir kişilik bizi geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Bazen de içimizi sızlatan görüntüler yok değil.

Kadıköy Belediyesi’nin duyarlılığı içimizi sızlatan bazı görüntülerin kurtarılması yönünde bizi umutlandırıyor.

Yoğun koşuşturma içersinde bazı yapıların, anıtların farkında olmadan önünden geçip gidiyoruz.

Özellikle haftasonları çokça kişinin uğrak yeri ‘’Sanatçılar Sokağı’’ ve ‘’Nazım Hikmet Kültür Merkezi’’

Sanatçılar Sokağı’nın girişindeki Ali Suavi büstünün önünde her gün Kadıköylüler fotoğraf çekiyor, önünde oturuyor. Peki Ali Suavi kim?

Okulda inkılâp tarihi dersinde Çırağan Baskını konusu işlendiğinde öğrencilerime Ali Suavi hakkında bilgiler de veriyorum. Bunu okurlarla paylaşmak istedim…

Ali Suavi, 8 Aralık 1939 yılında İstanbul’da doğan Osmanlı düşünürü ve yazarıdır. II. Abdühamit’e karşı giriştiği başarısız darbe girişimi ile tanınmıştır. Osmanlı Devleti’nin siyasi ve sosyal sıkıntılarına çözüm bulmak için kafa yorumu ve İslam’ı referans olarak almıştır. Bir süre Galatasaray Sultanisi’nde müdürlük yapmıştır. Daha sonra örgütlediği birkaç yüz kişiyle Çırağan Sarayı’nı basarak V. Murat’ı tahta geçirmek istemiştir. Ancak bu girişimi sırasında öldürülmüştür.

Ali Suavi Fransız filozoflarından büyük oranda etkilenmiştir. Paris’te bulunduğu zamanlar kısa bir süre La Republique adında bir gazete çıkarmıştır. Bu gazetede halk topluluklarının bir araya gelerek taleplerini hükümete özgürce sunabilecekleri bir sistem tasvir etmiştir. Genç Osmanlılar arasında yazılarında dini konulara en çok yer veren yazardır. Ali Suavi’nin kaleme aldığı kitapların sayısı 127’dir. Çoğu basılmamış, bir kısmı kaybolmuştur. Bugün 14 kitabı ile 4 tercümesi mevcuttur.
    En çok bilinen eserleri Kampüs-ül Ulum vel-Maarif, Ali Paşa’nın Siyaseti, Hukuk-üş Şevarı ve Hive Hanlığı’dır…

nusret bey,kadıköyde otutan,göztepe'de öğretmenlik yapan bir arkadaşım var,o da sürekli kadıköy'ün güzelliklerinden bahsedip kıskandırıyor beni ancak geceleri tinerciler yüzünden çok da kültürel faaliyetlere katılamadığından behsetmişti.hatta cümlesini aaynen aktarayım''güya en güzel yerlerden birinde kadıköyde oturuyoruz,dünyanın vergisinide ödüyoruz belediyeye ama rahatça gezemiyoruz belediye şu tinercileri de engellese süper olacak''gibi birşeydi

Duyarlılığınıza aynen katılıyorum Meltem Hanım. Zaman zaman ben de yazılarımda bu konuyu dile getiriyorum. Saygılarımla..