OSMANLILARDA YÖNETİM, ASKERÎ TEŞKİLAT VE EĞİTİM
3. Osmanlı'da Eğitim konu anlatımı için tıklayınız.
a) Mesleki Eğitim konu anlatımı için tıklayınız.
b. Saray Eğitimi konu anlatımı için tıklayınız.
c. Askerî Eğitim konu anlatımı için tıklayınız.

d. Medrese Eğitimi

- Medrese, ders verilen yer demektir.
- Osmanlı Devleti'nde eğitim ve öğretim sisteminin temel kurumu medresedir.
- Osmanlı toplumunda müftü, kadı (yargıç), müderris, astronomlar, matematikçiler, doktorlar vs. medreselerde yetişiyordu
- Medreselerde öğrencilerin bütün ihtiyaçlrın bağlı oldukları vakıflar tarafından karşılanıyordu.
- Zamanla yükselerek çeşitli makamlara gelen ve medreselerde yetişen bilim adamları, kadılar, müftüler, müderrisier
ilmiye sınıfını oluşturmuştur.
- Medreseler, çeşitli derece ve kademelere ayrıldıkları gibi öğretim alanlarına göre de kendi aralarında uzmanlaşmışlardır. Medreseler arttıkça bunların dereceleri ve sınıflarının belirlenmesi gerekiyordu.
- Darüttıp Medreselerinde tıp eğitimi verilir ve devletin hekim ihtiyacı buralardan karşılanırdı.
- Darülhadis Medreselerinde hadis alanında ileri düzeyde eğitim verilirdi.
- Darülkurra Medreselerinde ise Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen, usule göre okuyan hafızlar yetiştirirdi.
- Darülhendese medreselerinde ise matematik ve astronomi alanlarında eğitim verilmekteydi.
- Medreselerde ilk teşkilat Fatih Dönemi'nde Sahn-ı Seman medreselerinin kurulmasıyla yapılmıştır.
- Kanuni döneminde medrese eğitimine büyük önem verildi.
- Sahnıseman ve Süleymaniye Medreselerindeki eğitimini tamamlayan öğrencilere müderrislik veya kadılık yapabileceğine dair diploma verilirdi. Medrese eğitimi alarak ilmiye sınıfına dâhil olanlar şeyhülislamlık makamına kadar yükselebilirlerdi.

Dini Kurumlardaki Eğitim
- Osmanlı Devleti'nde halkın eğitim aldığı kurumlar; cami, tekke ve zaviyelerdir.
- Bu yerler sadece ibadet mekanları değil, aynı zamanda birer kültür merkezi durumundaydı.
- Mahalle mektepleri, ya caminin içinde ya da yanındaydı.
- Buralarda, Kur'an, hadis, tefsir, hat ve tezhip dersleri verilir, sohbetler düzenlenirdi.
- Her eğitim kurumunda mutlaka dini eğitimin verilmesine dikkat edlirdi.