Yıllardır Kadıköy'ü soluyorum..ve doyasıya çekiyorum içine kokusunu her bir sokağının..sanatsal,kültürel ,sportif etkinliklerinin,. tarihi dokusunun donanımıma katkısını ve dostlarımı nasıl anlatsam der ve kağıda kaleme sarılırım hemen.Ve yıllardır da Moda'dayım..Görev yaptığım yer yine tarihi bir mekan.Gazi Mahmut Paşa Köşkü'nün içinde ..Kadıköy Kız Lisesi(İstanbul Kadıköy Lisesi)
....
Öğrencilerin Moda'da giriş/çıkış yaptığı ana kapıdan çıkıp sağ tarafa doğru
yol aldığınızda biraz yürüyüp yüzünüzü de sola çevirdiğinizde SARICA köşkü tarihin penceresinden sizi karşılar tüm yaşanmışlıklarıyla..
Bu köşkün önünden belki defalarca geçenlerden bile bir çoğu merak edip kime ait olduğunu öğrenme gereği duymamış olabilirler..Meraklılar ise hep gizemli bir fotoğrafı ve kendilerine göre bir öyküyü özdeşleştirmişlerdir belki de kendilerince..Tarihe meraklılar ise her bir bölümünü merak etmişlerdir sanırım.
...
Geçenlerde öğrencilerime sordum."Hiç merak ettiniz mi,dondurma yemek için gittiğiniz yerden karşınızda duran görkemli köşkü?"..diye..Çat pat bir iki..
"Dinleyin o zaman" dedim..Kısaca özetlerken bu yazı çıktı ...yazmak geldi içimden..paylaştım.
...
Sultan II.ABDÜLHAMİT in saray doktorudur Arif Sarıca.Kagir köşk ona aittir ve İtalyan bir mimarın eseridir,PAPE adlı bir kalfa tarafından kesme taştan yapılmıştır 5 kattan oluşan , zarif ve sağlam bir yapıdır.1.Dünya savaşı yıllarında Ermeni okulu olarak kullanıldıysa da daha sonra İstanbul işgal'den kurtarılınca köşk boşaltıldı ve ARİF Paşa yine ailesiyle binaya yerleşti..
.....
Bu bina halen SARICA'ların mülküdür ve ünlü piyanist AYŞEGÜL SARICA ailesiyle burada oturmaktadır.
...
Kadıköy 'de önünden geçerken bizlere bir şeyler anlatmak isteyen öyle tarihi mekanlar var ki..Bir yüzümüzü dönsek,dile gelip içlerini dökmek isteyecekler sanki..
...
Bir denemekte fayda var...