Nusret Karaca(Tarih Araştırma/Gezi Notlarım)

16/08/2017...Yazmadan gezmek yok...
......
Kaş(Habesos) çıkışı..Kaş ile Demre arası Likya Antik Kenti..
Kaş ve çevresindeki gezilerimiz sürüyor.Demokrasi'nin ilk görüldüğü Likya..Bir çok kez istilalara uğramış,iki yangın,iki deprem,iki toplu intihar yaşanmış LİKYA...
Bir birlik olamamış,Hititlerle yakınlığı olan,daha sonra bölgede hakimiyeti sonrası geçimini ticaret ve korsanlıkla sağlayan,50 şehir devletinin güçleri oranında temsilcilerini "PATARA"daki meclise gönderen LİKYA
...
Yolculuğumuz mezarlar,kiliseler,anforalar arasında sürüyor..Batıkkent..Arada yüzme molası...
Kekova adası Akdenuz'deki tek Türk adası.Eskiden ana karaya bağlıyken bir deprem sonrası çökme ve BATIKKENT.
Ada önce İtalyanların elindeyken 1932'deki bir ikili antlaşmayla Türkiye'ye bırakılmış.
.....
Sıradaki durağımız SİMENA(Kaleköy)
.....
Kaleköy, tarihi adıyla (Simena) Antik Kenti, tarih, doğa ve deniz'in kucaklaştığı cennet bir yaşam alanı.
Kaleköy, Antalya’nın Demre ilçesine bağlı Üçağız köyünde bulunuyor.Kaleköy çevrede "yeryüzündeki cennet" olarak tanınıyor. Kaleköy, yıllara meydan okuyan lahitleri ve muhteşem doğasıyla yerli,yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.Yatların"olmazsa olmazı"Yaz aylarında yat turlarının vazgeçilmezi Kaleköy
Kaleköy, tarihi adıyla Simena Antik Kenti karayolu bağlantısı olmayan yerleşim yeri. Kaleköy ziyaretçilerini denizin içindeki Likya lahdi ile karşılıyor. Mavi yolculuğa çıkan Akdeniz tutkunları, Kaleköy’e uğramadan geçmiyor. Denizden 300 metre yükseklikteki Ortaçağ kalesine taş merdivenlerden,dar sokaklardan yürüyerek çıkılabiliyor. Tepede dalgalanan Türk bayrağı, adeta binlerce yıllık tarihi zenginliği ve doğal güzellikleri ile gelen geçeni selamlıyor.
Kaleden aşağı bakıldığında, Batık Kent ve doğal bir liman olan Üçağız köyü, denizin içindeki adalar, muhteşem güzelliğin parçalarını oluşturuyor.
Kalenin içinde küçük bir Roma tiyatrosu yer alıyor. Aşağısındaki onlarca lahit aynı sağlamlığıyla duruyor.
Birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı olan Kaleköy’de yapılaşmaya izin yok. Köyde taş evlerden oluşan pansiyonlar var. Burada tatil yapmak isteyenlerin önceden yer ayırtmaları gerekiyor.Genelde günübirlik geziler yoğun. Kaleköy, sakinlik arayanlar ve dinlenmek isteyenler için önerilecek bir adres.
Araştırmalarımda tuttuğum notlarda şöyle bir bilgiye ulaştım.(Pembe nar'dan)Bakınız bazı yabancı turistlerin Kaleköy ile ilgili düşüncesi;
Kaleköy’de tatil yapanlardan bir Belçikalı turist Valerie Charlanne, "Ben burada kendimi cennette hissediyorum. Burası dünyadaki cennet. İnsan burada huzur buluyor. Gelecek yıl yakınlarımla tekrar geleceğim"
Fransız tatilci Eric Lohrer de Kaş’a geldikten sonra katıldığı bir yat turu sırasında gittiği Kaleköy' hakkında şunları söylemiş. "Kaleköy’ü görünce cennete geldiğimi anladım. Hemen Kaş’a dönerek otelden ayrıldım ve tatilimi burada geçirmeye karar verdim. Gelecek yıl tatilimin tamamını burada geçireceğim"
...
16/Ağustos/2017..
Evet;Üçağız,Kekova adası,Kaleköy...Likya medeniyeti'nin izleri derken, 1913 yılında Çanakkale'den çıktıktan sonra 7ay 24 gün aralıksız seyir halindeki Hamidiye Kruvazörü'nün 2 gün bu limanda bakıma alındığını ,ada'nın yüksekliği nedeniyle direklerinin gözükmediğini ,bakımın güvenli olarak gerçekleştiğini ve Rauf Orbay ı anlatan bir metni okurken tarihi bir yolculuğa daha çıkıyoruz KAŞ(HABESOS)dönüşü.
*Gezi notlarım,gözlemlerim,notlarım,Mavi Kaş,Tur Rehberliği,Pembe Nar,Kaş Belediyesi
(Teşekkürlerimle)