“Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.” – M. Kemal Atatürk

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İSTANBUL KADIKÖY LİSESİ 11. SINIFLAR SEÇMELİ TARİH DERSİ II. DÖNEM I. SINAV SORULARI (A Grubu)

1. Osmanlı Devleti’nde ülke nasıl bir yönetim bölümlerine ayrılmıştır? (Taşra Teşkilatı)
2. Ekber ve Erşed sistemi nedir? Hangi padişah döneminde niçin getirilmiştir?
3. Kanuni Esasi nedir? En önemli özelliğini belirtiniz.
4. İlk Osmanlı Parlamentosu’ndaki “Ayan” meclisi halk tarafından kaç yılda bir seçilecektir?
A) 2 B) 3 C) 4 D) 5 E) 1
5. İnsanların bir bölgeden bir bölgeye göçüne……………………………………denir.
6. Osmanlı Devleti’nde Nizamiye Mahkemeleri’nin kuruluş amacı nedir?
7. İAŞECİLİK nedir?
8. Türk Medeni Kanunu hangi tarihte, hangi ülkeden, hangi düşüncelerle örnek alınmıştır?

Not: 4. ve 5. Soru 5 puan, diğerleri 15 puandır. Başarılar Nayim Üngör & Nusret Karaca & Aysun Ceyhan Özüdoğru

“En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır” – M. Kemal Atatürk

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İSTANBUL KADIKÖY LİSESİ 11. SINIFLAR SEÇMELİ TARİH DERSİ II. DÖNEM I. SINAV SORULARI (B Grubu)

1. Osmanlı Devleti’nde dirlik sistemini açıklayınız.
2. “Kafes Usulü” nedir? Hangi padişah döneminde niçin getirilmiştir?
3. Sened-i İttifak nedir? İçeriğini açıklayınız.
4. 1876 yılında Avrupalı Devletler azınlıkların sorunlarını görüşmek için nerede bir konferans düzenlemişlerdir?
A) Berlin B) İstanbul C) Londra D) Moskova E) Paris
5. Bir toplumda sınıflar arası geçişler…………………………………………………..olarak adlandırılmıştır.
6. Osmanlı Devleti’nde “Karma Ticaret Mahkemeleri” niçin oluşturulmuştur?
7. Fiskalizm nedir?
8. Türk kadınına siyasi hakların verilme sıralamasını yapınız.

Not: 4. ve 5. Soru 5 puan, diğerleri 15 puandır. Başarılar Nayim Üngör & Nusret Karaca & Aysun Ceyhan Özüdoğru