Nusret Karaca (Gezi Günlüklerimden)

Notlarımın arasından seçtiklerim… Kyzikos
...

Nusret Karaca
.....
İstanbul'un bunaltıcı, nemli ortamında ve benim de yoğun tempomda soluk alacak bir zaman dilimiydi Kyzikos. Balıkesir Necati Eğitim mezunu olan ben, bu ile, ilçelerine ve köylerine her zaman bir aidiyet duygusuyla bağlanmıştım. Bir eğitimci, yazar ve tarih öğretmeni olarak Erdek benim için hep özeldir. Denizi ile, güneşi ile, zeytin ağaçlarıyla, zakkumlarıyla, palmiyeleriyle bir doğa cenneti Erdek. İşte yine beni tarihi bir yolculuğa çıkarıyordu Kyzikos...
Kyzikos Marmara Bölgesi'nde Balıkesir sınırları içinde, Bandırma ile eski adı Arteka olan Erdek kasabası yakınlarında bulunan, bir antik çağ kenti. Türkler bu kentin kalıntılarına Belkıs Sarayı diyordu (Balkız).

Kyzikos 'un tarihi M.Ö.6.000 Kalkolitik Dönem (5.000) yıllarına dayanıyor Kurt Bittel'e göre.

M.Kemal Paşa ile Atranos Çayı taraflarında yaşayan DOLİONLAR bölgenin en eski halkı. O yüzden bölgeye DOLİONİA da denmiş. DOLİONLAR YUNANİSTAN'dan gelen bir kavim
olan ARGANAUTLAR ı konuk ederler ve yolluk hazırlayıp uğurlarlar. Ancak hava şartları ile geri dönmek zorunda kalıp gece karanlığı nda DOLİONLARİ düşman zannedip saldıran ARGANAUTLAR Kral Kyzikos’u da yanlışlıkla öldürürler. Ondan sonra bölge KYZİKOS adını alır.
....
Antik çağın büyük coğrafya bilgini Amasyalı Strabon, ünlü Coğrafya adlı kitabında; "Kyzikos, Propontis'te bir ada olup, kıtaya iki köprü ile bağlıdır… Köprülerin yakınında aynı ismi taşıyan, gerektiğinde kapatılabilen iki limanı ve iki yüzden fazla gemiyi alabilecek büyüklükte barınağı bulunan bir kent vardır" der.
....
Kyzikos'un büyüklüğünden, güzelliğinden, yönetiminden bahseder.
İstanbul'a yakın ve birkaç gün hem doğa hem de tarihle kucaklaşmak isteyenler için KYZİKOS konuklarını bekliyor...